Çöplüğe Güneş Enerjisi Paneli Kuran Belediye 1 Milyon Lira Para Kazandı!

Özellikle de son dönemde güneş enerjisine yatırım yapan belediyelerin sayısı artarken kurulan güneş panelleri temiz enerji kazandırmasının yanı sıra Türkiye'nin enerjide olan dışa bağımlılığını da azaltıyor.

GÜNDEM 12.11.2018 - 08:22 15.07.2021 - 00:19 SERHATMEDYA

Özellikle de son dönemde güneş enerjisine yatırım yapan belediyelerin sayısı artarken kurulan güneş panelleri temiz enerji kazandırmasının yanı sıra Türkiye'nin enerjide olan dışa bağımlılığını da azaltıyor.

Eskiden çöplerin biriktirildiği alana Tavas Belediyesi yaptığı yatırım ile güneş enerjisi santrali kurdu. Santralin 5 yıl içerisinde maliyetini çıkarması beklenirken yıllık gelirinin ise en az 1 milyon lira olması planlanıyor. Güneş enerji santrali belediye tarafından yapılan en büyük yatırım olan güneş enerjisi paneli bu nedenle büyük önem taşıyor. Çöplükten hazine çıkardıklarını söyleyen Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol aynı zamanda temiz enerji üretmenin de mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yıllık En Az 1 Milyon 200 Bin Lira Para Kazandıracak! 87 bin metrekarelik dev bir alana kurulan Tavas Güneş Enerjisi Paneli tarlasında 4400 adet güneş enerjisi paneli kuruldu. Tavas Belediyesi tüm elektriğini ve aydınlatma enerjilerini kurduğu güneş enerjisi santrali üzerinden karşılayacak. Tavas Belediye Başkanı Akyol yapmış olduğu açıklamasında kurmu oldukları güneş enerjisi santrali üzerinden yılda en az 1 milyon 200 bin lira gelir elde edeceklerini söylerken aynı zamanda aylık 100 bin lira sokak aydınlatması giderini de kendi santrallerinden karşılayacaklarını söyledi. 1 MW Elektirk ÜretecekŞu anda kurulan güneş enerjisi paneli ile 1 Megawatt elektrik üretirken aynı kapasiteye sahip 7 güneş paneli daha kurulması durumunda Tavas'ın tüm elektrik ihtiyacının güneş enerjisi santrali ile karşılanacağı belirtiliyor. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@