Corana Virüs Tedbirleri Kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Her Daireye Bir Otopark Yönetmeliği Yürürlük Tarihini Erteledi!

Türkiye koronavirüs ile kararlı bir şekilde mücadele ederken bu esnada sağlık kadar ekonominin de korunması için tedbirler alınıyor.

EMLAK HABERLERİ 26.03.2020 - 07:48 15.07.2021 - 00:08 SERHATMEDYA

Türkiye koronavirüs ile kararlı bir şekilde mücadele ederken bu esnada sağlık kadar ekonominin de korunması için tedbirler alınıyor. Türkiye'nin lokomotif sektörü olarak kabul edilen inşaat sektörü dün Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında mücbir sebep hali ilan edilen sektörler arasına alınırken bir iyi haberde her daireye bir otopark zorunluluğu getiren yönetmeliğin ertelenmesi hakkında geldi. Detaylar haberimizde...

Türkiye'de son dönemde artan araç sayısı ile beraber apartmanlarda büyük bir otopark sorunu yaşanmaya başlanmıştı. Caddelerde ve sokaklarda binaların önüne park edilen araçlar nedeni ile trafik yoğunluğu yaşanmaya başlandığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her dairiye bir otopar zorunluluğu getirmişti. HER DAİREYE BİR OTOPARK ZORUNLULUĞU ERTELENDİ! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 24 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan "Otopak Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile beraber 31 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan otopark zorunluluğunu 30 Haziran 2020 tarihine erteledi. 

Otopark yönetmeliği ile beraber yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yeni yapılacak olan tüm inşaatlarda daire sayısı kadar en az bir araçlık yer ayrılacak şekilde binanın altına otopark yapılması öngörülüyor. Örneğin 10 dairelik bir binada en az 10 araçlık otopark yapılması zorunlu hale getiriliyor. Ancak son dönemde inşaat sektöründe bozulan işler, düşen fiyatlar ve yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile müteahhitler böyle bir maliyeti karşılayamayacaklarını belirterek söz konusu yürürlüğün ertelenmesi yönünde baskı uyguluyorlardı. Koranavirüs salgını nedeni ile yeni bir şok dalgası yaşayan inşaat sektörü ve müteahhitler tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yoğun talep gelmesi üzerine bakanlık corana virüsü nedeni ile 31 Mart 2020 tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi gereken yönetmeliği bir kere daha erteleme kararı alarak 30 Haziran 2020 tarihine aldı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@