Corana Virüsü Nedeni İle Af Çıkacak Mı? Erdoğan Acil Kodlu Zirvede Koranavirüs Talimatı Verdi, Cezaevleri Riskli, Mahkumlara Yüzde 50 İnfaz İndirimi Yolda!

Uzun süredir gündemde olana ceza infaz yasası ile binlerce mahkum ve mahkum yakını af çıkmasını bekliyordu.

GÜNDEM 20.03.2020 - 09:27 15.07.2021 - 00:09

Uzun süredir gündemde olana ceza infaz yasası ile binlerce mahkum ve mahkum yakını af çıkmasını bekliyordu. Üzerine gelen Koranavirüsü salgını cezaevlerinde büyük risk oluşturunca Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün Çankaya Köşkünde acil kodu ile zirve düzenlendi. Corana Virüsü nedeni ile af çıkar mı, korana virüs salgını nedeni ile mahkumlara genel af ilan edilir mi, yüzde 50 ceza indirimi ne demek, af çıkarsa kimler serbest kalacak, afla serbest kalacak suçlar hangileri, hangi suçlara af var?

Adalet Bakanlığı uzun süredir ceza infaz yasası üzerinde çalışıyordu. Halk arasında af yasası olarak anılan yasa uzun süredir beklenmesine rağmen geniş kapsamlı olması ve yüksek hassasiyet barındırması nedeni ile bir türlü çıkarılamamıştı. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMATI VERDİ! Yaklaşık 300 bin mahkumun bulunduğu cezaevleri için koranavirüs salgını sonrasında büyük risk oluşması nedeni ile hükümet ceza infaz düzenlemesi üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı. Konu hakkında Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından acil kodu ile toplantı yapılırken Cumhurbaşkanının kurmaylarına "bu işi çok acil çözün" talimatı verdiği açıklandı. Hürriyet Gazetesi yazarlarından Oya Armutçu ve Gizem Karakış tarafından hazırlanan habere göre dün akşam saat 19:00 itibari ile başlayan toplantıda mahkumlara af konusu masaya yatırıldı. AK Parti Grup Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı toplantı 1,5 saat sürdü. KORANAVİRÜS RİSKİ BÜYÜK, AF İŞİNİ ACİL OLARAK ÇÖZÜN! Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına cezaevlerinde riskin büyük olduğunu hatırlatarak 18 yıldır infaz düzenlemesi kararı alınmadığının altını çizerek “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi. Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatı verdi. BUGÜN AF ÇIKARSA KİMLER SERBEST KALACAK, HAPİSHANEDEN ÇIKACAK, HANGİ SUÇLARA AF VAR?Cumhurbaşkanı Erdoğan vermiş olduğu talimatta terör, cinsel suçlar, kasten adam öldürme, uyuşturucu ticareti gibi suçlar kapsam dışı bırakılmasını bir kere daha hatırlattı. Bu suçların dışında kalan kişiler aftan yararlanarak serbest kalabilecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@