Corana Virüsü Nedeni İle Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilir Mi, Sokağa Çıkma Yasağı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kovid 19 Koranavirüsü salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken Türkiye'de virüs bulaşan vaka sayısı 18'e yükseldi.

GÜNDEM 16.03.2020 - 08:57 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Kovid 19 Koranavirüsü salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken Türkiye'de virüs bulaşan vaka sayısı 18'e yükseldi. Vaka sayısının hızla artması nedeni ile milletvekilleri en az 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini talep etti. Türkiye'de sokağa çıkma yasağı ilan edilir mi, sokağa çıkma yasağı nedir, nasıl uygulanır, sokağa çıkma yasağı ilan edilirse ne olur? Detaylar haberimizde...

Türkiye'de Corana Virüsü vaka sayısı 18'e yükselirken vatandaşlar sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI YAPTI MI?Konu ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti grup toplantısında "gerekirse sokağa çıkma yasağı ilan ederiz" açıklaması yapıldığı iddiası ile gündeme gelmişti. Ancak kısa sürede sosyal medyadan yayılan bu haberin yalan olduğu ortaya çıkmıştı. İYİ PARTİ MİLLETVEKKİLLERİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMESİNİ TALEP ETTİVirüs bulaşan kişi sayısının 18'e yükselmesinin ardından konu hakkında resmi sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan İYİ Parti milletvekilleri sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini talep etti. İYİ Parti milletvekili Aylin Cesur yapmış olduğu paylaşımı ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenerek "Sayın Bakanım; @drfahrettinkoca artık radikal önlem alma zamanı! Bayram tatillerini 9 gün yapan hükümetimizin, hemen 15 gün sokağa çıkma ilan kararı alması için koyun hocam ağırlığınızı! Kayıp vermeyelim; ventilasyon cihazlarımız kısıtlı sayıda, hemen yapmazsak İtalya’ya döneriz!" ifadeleri ile 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istedi. 

Bir diğer İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan ise "Sayın Bakan, İtalya örneği önümüzde. Yarından tezi yok, sokağa çıkma yasağını uygulayın. İlk etapta gereksiz bulanlar olacaktır ama bu ülkeyi bir felaketten koruyup, sorumluluğunuzun gereğini yapmış olursunuz" diyerek sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istedi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDİR, NASIL UYGULANIR?Belirli dönemlerde (nüfus sayımı, halk ayaklanması ve isyan gibi durumlarda) devletin yaşanan panik ve şiddet dalgasını önlemek amacı ile hayata geçirdiği, ülkede yaşayan kişilerin sokağa çıkmalarının yasaklandığı uygulamaya sokağa çıkma yasağı adı verilmektedir. Sokağa çıkma yasağı iki türlü uygulanmaktadır. Yasaklama belirli yerlerde ve belirli saatlerde kısmi olarak uygulanabileceği gibi tüm ülkeyi ve tüm saatleri kapsayan bir yasaklama da hayata geçirilebilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@