Çözülme ve Yoğun Satış Baskısı Var! Doların Düşeceğini Bilen Ekonomist Bu Sefer 1 TL Düşeceği Tarihi Açıkladı

Dolar düşecek mi sorusuna yanıt veren ünlü ekonomist kurun 1 TL birden düşeceği tarihi açıkladı. Dolarda çözülme başladı mı, satış baskısı oluştu mu, dolar düşecek mi, ne zaman düşer?

Finans 15.02.2022 - 14:05 15.02.2022 - 14:10 Gülcan Özer

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş gerilimi, Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılması beklenen faiz artırımı ve Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB PPK toplantısı öncesinde piyasalarda tansiyon giderek yükseliyor. TL tarafında yaşanan tüm olumsuzluklara ve dolar lehine yaşanan fiyatlamalara rağmen dolar kuru yine de 14 TL barajını aşmayı başaramazken kur hakkında yeni tahminlerde geldi. 

Ekonomistlerin dolar yorumları süreçte yakından takip edilirken konu hakkında bir yorum da daha önce yapmış olduğu başarılı tahminleri ile adını "doların düşeceğini bilen ekonomist" olarak duyuran Ufuk Korcan tarafından yapıldı. Dünya Gazetesi ekonomi yazarları arasında yer alan Korcan, dolar kurunun görünmez bir duvar arasında sıkıştığını belirterek fiyatlar için belirleyici olacak etkenleri açıkladı. 

DOLAR KURU GÖRÜNMEZ BİR DUVAR ARASINDA: YUKARIDA 14 TL, AŞAĞIDA 13 TL BANDI KIRILAMIYOR! 

Dolar kuru 2021 senesinin son çeyreğinde Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrası hızla yükselişe geçmiş Aralık ayında 18 TL seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi ile tarihi rekorunu kırmıştı. Rekorun kırıldığı 20 Aralık gününün akşamında kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açıklaması gelmiş, panik satışları ile dolar kuru bir anda eriyerek 7 TL birden değer kaybetmiş ve 11 TL bandına kadar çekilmişti. 

ekonomistlerin-dolar-tahminleri-1

DOLAR DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ, ÇIKAR MI, DOLARDA YÖN NE OLUR?

Dolarda yaşanan dalgalanmalar sonrasında kur 13 - 14 TL bant aralığında stabil bir hal almıştı. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Korcan artık piyasayı bir anda karıştıran yabancının çekildiğini, dolar kurunda sert ve ani dalgalanmaların olağanüstü haller dışında zor olduğunu belirterek kur korumalı mevduat hesabı ile sistemin desteklendiğini söyledi. 

dolar ne olur-4

DOLARDA ÇÖZÜLME VE YOĞUN SATIŞ BASKISI BAŞLADI, YUVAM HESABI VE KUR KORUMALI MEVDUAT DOLARI NASIL ETKİLER?

Kur korumalı mevduat hesabına firmaların da dahil edilmesi ile satış ve çözülme başladığını belirten Korcan son 1 ayda yaklaşık 13.8 milyar dolarlık bir döviz bozdurulduğunu belirterek bu hesaplardaki çözülmenin devam etmesi durumunda dolarda aşağı yönlü sert bir kırılma yaşanabileceğini söyledi. 

dolarda çözülme

DOLAR 1 TL BİRDEN DÜŞER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Dolardaki çözülmeye bağlı olarak 13.23-13.45 TL destek bölgesini kırması durumunda 13.03-12.80 TL seviyeleri ara destek noktaları olmak üzere ilk aşamada 12.56 TL seviyelerine kadar düşerek 1 TL'lik kayıp verebileceğini belirten Korcan yukarıda ise 13,90 TL seviyesinin direnç noktası olduğunu dile getirerek önümüzdeki haftayı işaret etti. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ismi geçen kişilerin açıklamalarından derlenmiş olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@