ÇŞB Murat Kurum: Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı İlan Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Dipsiz Göl olarak anılan bölgenin doğal SİT alanı olarak ilan edileceğini ve koruma altına alınacağını duyurdu. Detaylar haberimizde!

Emlak Haberleri 18.11.2019 - 19:16 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Dipsiz Göl olarak anılan bölgenin doğal SİT alanı olarak ilan edileceğini ve koruma altına alınacağını duyurdu. Detaylar haberimizde!

Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı olarak ilan edilecek, bölge koruma altına alınacak. Gümüşhane Dipsiz Göl SİT Alanı Olacak! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dipsiz göl olarak anılan bölgenin doğal SİT alanı olarak ilan edileceğini duyurdu. Bölgenin korunması için talimatın bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini belirten Bakan Murat Kurum  "Göl ve çevresi Doğal Sit Alanı ilan edilecek.Ayrıca Dipsiz Göl olarak anılan bölge ile doğusunda bulunan korunan alan da birleştirilerek ekolojik koridor oluşturulacak. Ekiplerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor.En kısa sürede doğal haline kavuşturacağımız Dipsiz Göl, kuracağımız ekolojik koridorun en önemli parçası haline gelecek. Hedefimiz, gölü eski haline kavuşturarak gelecek nesillere aktarmak" dedi.Dipsiz Göl Nerede?Deniz seviyesinden yaklaşık 2 bin 140 mt yükseklikte yer alan Dipsiz Göl Gümüşhane merkeze 50 km. uzaklıkta yer alıyor. Sahip olduğu eşsiz manzarası ile dikkat çeken ve Dipsiz Göl olarak anılan bölge Taşköprü Yaylası sınırları içerisinde bulunuyor. Kar ve yağmur suları ile beslenen gölde su tamamen boşaltılarak kazı çalışmaları yapılmış, yapılan çalışmalar büyük tepki çekmişti. Gölün eski haline getirilmesi amacı ile çalışmalar yürütülecek ve kış yağmurları başlamadan önce tamamlanacak. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@