ÇŞB Murat Kurum: Marmara Depremi Sonrası 730 Bin Bina Denetlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, büyük Marmara Depremi sonrasında denetlenen bina sayısını ve denetimine devam edilen bina sayısını açıkladı. Depreme karşı alınan önlemleri sıralayan Bakan Kurum kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 16.08.2019 - 11:25 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, büyük Marmara Depremi sonrasında denetlenen bina sayısını ve denetimine devam edilen bina sayısını açıkladı. Depreme karşı alınan önlemleri sıralayan Bakan Kurum kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Büyük Marmara Depremi'nin yarın 20 yıl dönümü olarak anma törenleri düzenlenecek. Aradan geçen 20 yıla rağmen Türkiye ne yazık ki her an tekrarlanması beklenen yeni depreme tam olarak hazırlanamadı. Bakan Murat Kurum "Binaların Denetimlerine Devam Ediyoruz"Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Ülkemizde 17 Ağustos 1999 acı tecrübesinin ardından geçilen yeni yapı denetim sistemi uygulamasıyla bugüne kadar 1,1 milyar metrekare toplam alana tekabül eden 730 bin bina denetlendi. İnşaatı süren 745 milyon metrekare alana tekabül eden 393 bin binanın denetimine ise devam ediyoruz" diyerek denetimlerin sürdüğünü söyledi. Deprem nedeni ile hayatını kaybedenlere Allah'dan rahmet dileyen Bakan Kurum "17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Cenabı Allah, 17 Ağustos benzeri depremlerden ve tüm felaketlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin.1999'dan bugüne, benzeri acıların tekrar yaşanmaması ve vatandaşlarımızın daha sağlıklı, daha güvenli binalarda ve şehirlerde yaşamaları için devletimiz var gücüyle çalıştı. Biz de Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti göstererek bu konuda yapılması gereken çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyerek çalışmaların titizlikle sürdüğünü dile getirdi. Mevcut Riskli Binalar Ya Yıkılacak Ya Yenilenecek! Bakan Murat Kurum açıklamasında "17 Ağustos ve Düzce depremlerinin ardından 20 yılı geride bıraktık. Depremlerin acı hatıraları hala yüreğimizde. 20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket ve kaybettiğimiz hayatlar bizi bu toprakların gerçekliğiyle bir kere daha karşı karşıya getirdi. Deprem sonrası Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul, Bolu ve Düzce'de toplam 43 bin 146 konut yaparak hak sahiplerine teslim ettik.Depremden sonra yerleşim alanlarının yeniden inşası ve güçlendirme, onarım çalışmalarını gerçekleştirdik. 1999'dan sonra mevcut binaların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi kapsamında, deprem ve imar yönetmeliklerinde düzenlemeler yaptık. Binaların planlama aşamalarından başlayarak, bina yapımında kullanılan malzemeler, deprem güvenliği kontrolü ve inşaatı yapacak müteahhitlerimizin yeterliliğine dair inşaat sektörünü ilgilendiren pek çok konuda düzenlemelere gittik" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@