Cübbeli Hoca 'Kur Korumalı Mevduat'ı Korudu: Faiz değil, Hibe!

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, kur korumalı mevduat hesabı ile ilgili devletin verdiği kısmın faiz değil hibe olduğunu öne sürdü.

Gündem 06.01.2022 - 10:06 06.01.2022 - 10:06 Büşra Uluşen

CNN Türk kanalında Ahmet Hakan'ın sunumuyla ekranlara gelen Tarafsız Bölge programının konuğu kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü oldu. 

Gündem konularıyla ilgili sözleriyle her seferinde yeni bir gündem yaratan Ahmet Mahmut Ünlü, bu kez de Cumhurbaşkaı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık ayında duyurduğu faiz politikaları ve kur korumalı mevduat programına ilişkin konuştu.

''DEVLETİN VERDİĞİ HİBEDİR''

Kur korumalu mevduat programı ve faiz politikalarını değerlendiren Cübbeli Ahmet, konu hakkında ''Kur korumalı mevduatta devletin verdiği miktar hibedir, faz değildir. Bunu gönül rahatlığıyla alabilirsiniz'' dedi.

Cübbeli Ahmet'in bu sözleri sosyal medyada tepki çekti. 

cübbeli ahmet-ahmet hakan

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, kur korumalı mevduat hesabı için 'caiz değildir' açıklamasını yapmıştı.

Aralık ayında Türkiye'nin yeni ekonomi planı ve faiz politikaları hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizden gelecek gelirlerin TL varlıklarında kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını belirtmişti. Erdoğan, döviz kurundaki değişmeler nedeniyle müşterilerine fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalara da doğrudan Merkez Banası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verileceğini duyurmuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@