Cumartesi bombası! Emekli, memur, asgari ücretlilere Kurban Bayramı'nda ikramiye mi ödenecek? Hükümetten 1100 TL jesti

Enflasyon oranlarıyla birlikte SSK Bağkur emeklileri ve memurlara zam yapılacak. Asgari ücretliler için ise bekleme sürüyor. Bu süreçte gündeme yeni bir iddia geldi. Herkese bayram ikramiyesi...

Cumartesi bombası! Emekli, memur, asgari ücretlilere Kurban Bayramı'nda ikramiye mi ödenecek? Hükümetten 1100 TL jesti

Türkiye çok uzun yıllardır yaşamadığı bir enflasyon artış oranları ile karşı karşıya kalmış durumda. Toplum refah düzeyini doğrudan etkileyen artış oranları, vatandaşların alım gücücü aşağıya çekti. 5 aylık enflasyon oranlarının yüzde 36'ya yaklaşması, yıllık enflasyonun ise yüzde 73'e ulaşması vatandaşlara verilen desteklerin artmasını gündeme getirdi.

İLK OLARAK MAAŞLAR ARTACAK

Hükümetin ilk planı Temmuz ayında enflasyon oranlarıyla birlikte toplum önemli bir bölümü için maaş zammı. Bir diğer plan ise bu süreçte vatandaşlara verilen destek ödemelerinin yükseltilmesi, kapsamlarının genişletilip daha fazla kişiye ulaşması ve daha esnek şartlarda alınabilmesi.

Maaş zammı için ise rakamlar gelmeye başladı

SSK kapsamında emekli olanlar için yüzde 40'a yakın bir artış ile 2.500 TL olan maaşların en az 3.500 TL'ye çıkarılması bekleniyor.

Bağkur emeklileri ise 2500 TL'den başlayan rakamlarla maaş alıyorlar. Bu maaş oranlarının da artırılıp 3.500 TL olması gündemde.

Memurlar için en düşük maaş tutarının 9 bin TL seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Memur emeklileri de yaklaşık yüzde 38 39'luk bir zam oranıyla alım güçlerini artıracaklar.

Asgari ücretliler için henüz net bir zam kararı yok ancak yüzde 40'a çıkması beklenen 6 aylık enflasyon sonrası maaşların en az 5000 TL seviyesine yükseltilmesi tahmin ediliyor.

Dul Yetim Maaşları, Evde Bakım Parası, Yetim ve Yaşlı Aylığı

Aile Bakanlığı, SGK ve diğer devlet kurumları tarafından ödenen destek ödemelerinin birçoğu memur maaşlarına endeksli. Temmuz ayında memur maaşlarının artmasyla birlikte bu ödemelerin çok önemli bir kısmı artacak. Asgari ücrete de zam gelirse artış tüm ödemeler için geçerli olacak.

HAFTASONU GÜNDEME DÜŞEN BOMBA İDDİA HERKESE BAYRAM İKRAMİYESİ

Maaşlara ve ödenen desteklere ilave yeni bir iddia ise bayram ikramiyesi oldu. Kurban bayramı öncesi gündeme gelen iddiada hükümetin mali dengenin oluşması durumunda emekliler ile diğer çalışma gruplarına da bayram ikramiyesi verebileceği yönünde.

1100 TL olarak ödenen emekli bayram ikramiyelerinin kapsamın genişletilebileceği ve tüm vatandaşlar için geçerli olabileceği konuşuluyor. Şu aşamada iddia seviyesinde olan bu gelişmeye dair hükümetten açıklama gelmedi. Ancak bayrama kısa bir süre kalmış olması nedeniyle en kısa sürede açıklama gelebilir.