Cumartesi İtibariyle Başvuru Ekranı Herkese Açıldı! 0 2 4 6 8 Kuralı Uygulanmayacak Tek Seferlik Yıl Sonu Nakit Desteği

Sosyal yardım başvuruları için ekran cumartesi günü itibariyle herkese açıldı. 2021'in son günlerinde nakit yardım almka isteyenlerin yapması gerekenler haberimizde.

Finans 25.12.2021 - 08:58 25.12.2021 - 08:59 Mustafa Karagöz

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım başvuru planında vatandaşların kimlik numaralarının son hanesine göre günlere ayrılmıuş bir sistem bulunuyor. Bu sistem kapsamında son hanesi 0 ile 8 arasında değişne kimlik kartlarına göre vatandaşlar pazartesinden cumaya başvurularını yapabiliyorlar. Cumartesi i,tibariyle ise başvurular herkese açıldı. Peki daha önce almamış olanların alabileceği sosyal yardım başvurularında vatandaşların ne yapmaları gerekiyor. 

BUGÜN BAŞVURUNUZU YAPABİLİRSİNİZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın pandemi başında başlattığı daha sonra herkese için uygulamaya koyduğu sosyal yardım uygulamasında tek seferlik ödeme yapılır. Vatandaşar bakanlığın başvuru kanalı üzerinden tüm işlemleri tamamladıklarında bakanlık vatandaşların hesaplarına 1100 TL ödeme yapar. Peki kimler hangi şartlarla sosyal yardım alma hakkı kazanır. 

SOSYAL YARDIM 2022

AİLE BAKANLIĞI'NIN BAKTIĞI İLK KOŞUL

Sosyal yardım başvurularında vatandaşların gelir durumu göz önünde bulundurulur. 

Eğer kendisine ait gayrimnkul araç gibi mülkleri varsa, hane geliri yüksek ise bakanlık ödeme yapmaz. Ancak Aile Bakanlığı vatandaşların ihtiyaç sahibi olmaları durumunda göre 1100 TL ödemeyi hesaplara yatırır.

Genel olarak sosyal yardımların onaylanması için vatandaşların kamu işçsi, devlet memuru olmaması gerekiyor. Bunun yanında kendi işçini yürütenler, sosyal güvencesi olup maaşı yüksek olanlara da ödeme yapılmaz. İşsizlik maaşı alanların başvuruları da onaylanmaz. 

Bu ödemelerin dışında kalan vatandaşlar kendileri için başvuruda bulunabilirler. 

0 2 4 6 8 KURALI

e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda vatandaşların kimlik kartların son hanesi önemli. Hafta içi yapılacak olan başvurularda vatandaşlar başvurularını TC numalarının son hanesine göre pazartesiden cumaya yapacaklar. 

T.C. kimlik kartının son rakamu 0 olan vatandaşların başvuru günü Pazartesi

T.C. kimlik kartının son rakamu 2 olan vatandaşların başvuru günü Salı

T.C. kimlik kartının son rakamu 4 olan vatandaşların başvuru günü Çarşamba

T.C. kimlik kartının son rakamu 6 olan vatandaşların başvuru günü Perşembe

T.C. kimlik kartının son rakamu 8 olan vatandaşların başvuru günü Cuma

SOSYAL 2 YARDIM 2022

HEMEN HESABINIZA YATAR

Sosyal yardım başvurusunda bulunan vatadaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın onay vermesi durumunda ödemelerini hemen alırlar. Ancak başvuru aşamasından sonra bakanlık belli bir inceleme gerçekleştirir. Bu inceleme sürec sonunda ödemeler yapılır. Başvurular için e-Devlet platformunu kullanabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@