Cumartesi Pazar iki gün! 0 2 4 6 8 kuralı olmadan Bayram Harçlığı başvurusu açıldı

E-Devlet üzerinden sosyal yardım ödemeleri için başvurular açıldı. Bayram öncesi harçlık almak isteyenler 0 2 4 6 8 kuralı olmadan 1100 TL için başvuru yapabilecekler. İşte bakanlığın ödemeleri...

Finans 23.04.2022 - 08:47 23.04.2022 - 08:53 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Sosyal yardım ödemeleri Ramazan Bayramı öncesi de devam ediyor. Çok sayıda kamu kurumu üzerinden ödenen ödemelerin aksine Aile Bakanlığı'nın sağladığı bu destek ödemeleri için başvurular online olarak yapılabilir. Şartların uygun olması durumunda ise 1100 TL'lik ödeme iBan hesabınıza yada PTT hesabınıza yatmaktadır. 

Peki Aile ven Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sağladığı sosyal yardım ödemeleri için başvuru yapabilir? 0 2 4 6 8 kuralı nedir? İşte Bayram önce harçlık almak isteyenler için o desteğe dair bilinmesi gerekenler.

İKİ GÜN ŞART OLMADAN HERKESE AÇIK BAŞVURU ALINACAK

Sosyal Yardım Ödemeleri; pandemi sürecinde ilk olarak ihtiyaç sahibi ailelere tek seferlik ödeme olarak verilmeye başlandı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile herkese açık başvuru halinde düzenli sağlanan bir destek oldu. Vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak sosyal yardım ödemelerini alabilirler. Uzun zamandır aynı tutarda ödenen destek ödemeleri Ramazan Bayramı sürecinde de 1100 TL olarak ödenecek. 

Bakanlığın Onay Vermesi için Şartlar

Ramazan Bayramı öncesinde harçlık olarak destek başvurusunda bulunacaklar için Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım ödemeleri belli kurallar dahilinde onaylanıyor. Bakanlık genel olarak dar gelirli vatandaşların başvurularını onaylıyor. 

Bu çerçevede kamu kurumlarında işçi veya memur olarak çalışanların başvuruları onaylanmaz. Düzenli aylık geliri olan, hane geliri yüksek olan veya gayrimenkulleri olan kişilerin de başvuruları onaylanmaz. İşsizlik maaşı gibi düzenli ödeme alanlar da sosyal yardım ödemelerinden faydalanmazlar. 

E-DEVLET'TEN BAŞVURU YAPABİLMEK İÇİN 0 2 4 6 8 ŞARTI YOK

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım ödemelerine başvuru yapacak olan vatandaşlar için genel olarak iki ayrı başvuru süreci uygulanır. Birincisi haftaiçi Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe ve Cuma günlerinde kimlik numarasına göre başvuru, ikincisi ise Cumartesi Pazar herkese açık başvuru.

T.C. kimlik numarasının son rakamu 0 olanlar Pazatesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe, 8 olanlar ise Cuma günü başvuru yapma hakkına sahipler. 

Cumartesi Pazar iki günlük sürede ise herhangi bir başvuru şartı olmadan e-Devlet üzerinden başvurular açılıyor. e-Devlet'te sosyal yardım ön başvuru formu doldurulduğunda bayram harçlığı alma şansı elde ediliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@