Cumhurbaşkanı Açıkladı, Karadeniz Doğalgazı Konutlarda Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak? Doğalgaz Fiyatı Ucuzlayacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de bulunan ve çıkarılma çalışmaları devam eden doğalgaz ile alakalı açıklama yaptı. Karadeniz doğalgazı evlerde ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Finans 13.06.2022 - 19:24 13.06.2022 - 19:24 Engin Uzunoğlu

Türkiye’nin büyük umutlar bağladığı Karadeniz doğalgazı ile alakalı olarak önemli gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Filyos’ta Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’ne katıldı. Bu törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Karadeniz doğalgazı evlerde ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Karadeniz doğalgazının çıkarılmasına dair gelinen süreç hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz gazı için oldukça yoğun bir çalışma yürüttük. Fatih’in keşfinden sonra diğer gemilerimiz de sondaj işlemlerini gerçekleştirdiler. Geçtiğimiz yıl temelini attığımız doğalgaz işleme tesisinin de yapımına devam ediyoruz. Bugün burada ilk boruları denize indirmeye başlıyoruz. Bu çalışmalar da Kasım ayının ilk haftasında tamamlanmış olacak.” dedi.

KARADENİZ DOĞALGAZI EVLERDE NE ZAMAN KULLANILMAYA BAŞLANACAK?

Karadeniz doğalgazının konutlarda ne zaman kullanılmaya başlanacağına dair de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 yılının ilk çeyreğinde burada günlük 10 milyon metreküp doğalgaz üretilmiş olacak. Bu üretilen doğalgazı milli iletim sistemimize aktaracağız ve hanelerde kullanım başlayacak. Sakarya Gaz Sahası’nda doğalgaz üretiminde pik seviyesine 2026’da ulaşmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’nin doğalgaz konusunda büyük bir mücadele verdiğiniz söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin son 20 yılda elde ettiği tüm kazanımlarda büyük bir emek var. Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek adına milletimiz için çok çalıştık. Sismik arama ve sondaj faaliyetlerimize Rumların tezlerine destek verip karşı çıktılar. Kimi zaman karşımıza vesayet odaklarını kimi zaman da terör örgütlerini çıkardılar.” şeklinde konuştu. 

Dünyada enerji fiyatlarının çok yükseldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle dünyanın tamamında petrol ve doğalgaz fiyatları yükseldi ve zirve noktayı gördü. Bölgemizde yaşanan gelişmelere bakıldığında Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Şimdi dördüncü sondaj gemimizi de devreye sokuyoruz ve adını da Abdülhamid Han olarak belirlediğimizi ilan ediyoruz. Türkiye’nin enerji arz sorununu ortadan kaldırana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

DOĞALGAZ FİYATI UCUZLAYACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılının ilk 3 ayından itibaren konutlarda kullanılmaya başlanacak olan doğalgazın fiyatına dair bir açıklama yapmadı. Ancak dövizle alım yapılmayacak olmasından dolayı BOTAŞ’ın fiyat belirlemede elinin daha rahat olması bekleniyor. Bundan dolayı doğalgaz fiyatları ucuzlamasa da yüksek fiyat artışlarının olmayacağı tahmin ediliyor. Üretim kapasitesi arttıkça doğalgaz fiyatının ucuzlamasına dair imkanlar da elde edilmiş olacak.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@