Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 Fındık Alım Fiyatlarını Açıkladı! Fındık Kilogram Fiyatı Kaç TL Oldu?

Merakla beklenen 2021 yılı fındık alım fiyatları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında fındık alım fiyatlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 Fındık Alım Fiyatlarını Açıkladı! Fındık Kilogram Fiyatı Kaç TL Oldu?

Türkiye'nin önemli tarımsal ihraç ürünlerinden olan ve her yıl ülkeye 2 milyar dolar tutarında gelir girmesini sağlayan fındık için önemli bir gelişme yaşandı. Yeni sezon hsatının yapıldığı bu günlerde 2021 yılı fındık alım fiyatları açıklandı.

2021 FINDIK ALIM FİYATLARI BELLİ OLDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam katıldığı canlı yayın programında gazetecilerin kendisine fındık alım fiyatlarını sorması üzerine merakla beklenen açıklamayı yaptı.

Fındığın Türkiye'nin çok önemli ihraç ürünlerinden birisi olduğunu ve dünyada da Türkiye'nin en çok fındık üretimi yapan ülke konumunda bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde tarım üretim yapan vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk. Daha önce farklı ürünlerin alım fiyatlarını açıklamıştık. Bu alım fiyatlarından da vatandaşlarımız oldukça memnun olmuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu yıl fındık alımına devam edecektir. Biz de fındık alım fiyatına ilişkin olarak çalışmalarımızı tamamladık. Bu fiyatların üretici vatandaşlarımızı memnun edeceğine inanıyorum.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FINDIK ALIM FİYATLARINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan belirlenen 2021 yılı TMO fındık alım fiyatlarını açıklayarak, “Fındık alım fiyatlarımız yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite için kilogram başına 27 TL'dir. Levant kalite fındık için ise 26,5 TL alım fiyatı belirlenmiştir.” dedi.

YÜKSEK KALİTELİ FINDIĞA 1 TL FAZLA ÖDEME

Fındık üreticilerinin memnun olacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek kaliteli fındık için TMO bu yıl kilogram başı 1 TL fazla ücret ödeyecektir. Ayrıca çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 TL arttırıyoruz. Böylelikle fındığım alım fiyatı 29,5 TL ile 30 TL seviyesine çıkmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

FINDIK FİYATLARI DAHA YÜKSEK BEKLENİYORDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık alım fiyatlarını açıklaması meraklı bir bekleyişi sonlandırdı. Haftalardır özellikle Karadeniz Bölgesi'nde fındık tarımı yapılan illerde vatandaşlar fındık fiyatlarının belli olmasını bekliyorlardı.

Fındık üretiminde meydana gelen maliyet artışları nedeniyle üreticiler 35 TL dolaylarında bir fiyat bekliyorlardı. Ancak bu beklentinin oldukça gerisinde bir fiyat açıklaması yapıldı. Açıklanan fiyatın fındık piyasasını nasıl etkileyeceği yeni sezon fındığın pazara inmesi ile net bir şekilde ortaya çıkacak.

SONRAKİ HABER