Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım Oldu!

AK Parti'nin İstanbul adaylarını açıkladığı toplantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklendiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Binali Yıldırım'ın adını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım Oldu!

AK Parti'nin İstanbul adaylarını açıkladığı toplantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklendiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Binali Yıldırım'ın adını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoğun çalışmalar sonucunda şekillenen AK Parti İstanbul belediye başkan adayları listesini açıkladı.Beklendiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım oldu. Binali Yıldırım ismi üzerinde yeni tartışma konusu TBMM Başkanlık görevinden istifa edip etmeyeceği olacak gibi görünüyor.16 yaşında iken o tarihte 38 yaşında olan annesini kaybeden Binali Yıldırım'ın hayatı sık sık kendisini tarlada yardımcı olmak için işten alan babasını öğretmeninin uyarması ile değişti. Öğretmeni babasına "Dursun Bey, bu çocuk iyi okuyor. Bırak da okusun, dersten alma artık" uyarısı ile Binali Yıldırım kendisini İstanbul'da yaşayan dedesinin yanında buldu ve eğitimine İstanbul'da devam etti.Binali Yıldırım Kimdir?20 Aralık 1955 İstanbul Refahiye doğumludur.İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşave Deniz Bilimleri Fakültesi mezunudur.İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalışmalarına başladı.1978 – 1993 yılları arasındaTürkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde yöneticilik yaparak iş hayatına başladı. Farklı kademelerde yöneticilik görevleri üstlendi.1990 - 1991 yılları arasında ihtisas eğitimi almak adına İsveç'e gitti ve burada Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO)ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve MalGüvenliği Yönetimi konusunda eğitim aldı.1994 – 2000 seneleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevini üstlendi. Bu görevi boyunca ses getirecek çok sayıda hizmete imza attı ve deniz ulaşımı konusunda büyük projelere imza attı. Gerçekleştirdiği başarılı projeleri ile İDO'yu dünyanın en büyük şirketleri arasına sokmayı başardı.2002 yılında yapılan seçimlerde AK Parti Erzincan Milletvekili olarak meclise girdi. 58. hükümet ve 59. hükümette Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.2007 yılında yeniden Erzincan milletvekili seçildi ve kabinede 60. hükümetin Ulaştırma Bakanı olarak görevlendirildi.2011 yılında İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetindeUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlerine devam etti. Bu sayede 11 yıl üst üste Ulaştırma Bakanı olan tek kişi oldu. Başarılı projeleri ile ulaşımda Türkiye'nin çığır açmasını sağladı.2016 yılında AK Parti Genel Başkanı oldu ve hükümeti kurma görevini üstlenerek Başbakan görevini üstlendi.2018 yılında 65. Hükümetin kurulması ile beraber Başbakan olarak göreve geldi ancak hükümet sisteminin değiştirilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin son başbakanı oldu ve görevinden istifa etti.2018 yılında TBMM Başkanı olarak seçildi.Emlak365.com