Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Küçük Ölçekli Müteahhitlere Uygun Maliyetli Kredi Desteği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaat sektörüne dair bir destek uygulaması açıkladı. Buna göre küçük ölçekli müteahhitlere uygun maliyetlerle kredi kullandırılacak.

Emlak Haberleri 09.05.2022 - 23:43 09.05.2022 - 23:43 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de inşaat sektörü uzun bir süredir ciddi bir kriz ile boğuşmak zorunda kalıyor. Meydana gelen bu finansal kriz ile inşaatlar durma aşamasına, ekonomik gücü olmayan müteahhtiler ise iflasın eşiğine geldiler. Yapılan son kabine toplantısının ardından ise küçük ölçeklimüteahhitlere özel bir destek programı açıklandı. Bu program kapsamında küçük ölçekli müteahhitlere uygun maliyetlerle finansal destek sağlanacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KÜÇÜK ÖLÇEKLİ MÜTEAHHİTLERE DESTEK AÇIKLAMASI

Küçük ölçekli müteahhitlerin desteklenmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan programa göre şehir içindeki küçük parsellerde konut inşa edilmek istenmesi durumunda kredi desteği sağlanacak. Ancak bu kredi desteğini kullanacak olan küçük ölçekli müteahhitler inşa ettikleri bu konutların metrekaresini belirli bir fiyatın üzerinde satamayacaklar. Bu şekilde konut fiyatlarının aşırı yükselmesinin de önüne geçilecek.

küçük müteahhitlere destek

HANGİ FAİZLE KREDİ KULLANDIRILACAK?

Uygun maliyetli kredi kullanan küçük ölçekli müteahhitlerin inşa ettikleri bu konutlara 5 yıl süreyle satış tahdidi de uygulanacak. Ancak bu kredi desteğine dair tüm detaylar henüz belli olmadı. İlerleyen günlerde küçük ölçekli müteahhitlere hangi şartlarda kredi desteği verileceği, yüzde kaç faizle bu kredilerin kullandırılacağı, verilen kredinin kaç ay vadeli olacağı konularında açıklamalr yapılacak.

20 MİLYAR TL DESTEK VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrıca inşaat sektörünün desteklenmesi için ayrı bir destek programı daha açıkladı. O destek programı da büyün ölçekli inşaat projeleri kapsayacak. Yüzde 40'ı tamamlanan büyük projelerin tamamlanması için toplamda 20 Milyar TL'lik kredi desteği imkanı sağlanacak. Bu kredinin da hangi şartlarda kullandırılacağı henüz kesinleşmedi. Konuya dair ilerleyen günlerde ilgili bankalar tarafından sektörel bilgilendirmeler yapılması bekleniliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@