Cumhurbaşkanı Erdoğan Açılışını Yaptı! Salarha Tüneli Nerede, Hangi İlleri Bağlıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yaptığı Salarha Tüneli son dönemin en önemli projeleri arasında yer alıyor. İşte Salarha Tüneli'nin sağladığı tüm avantajlar ve bağlantılar.

Emlak Haberleri 04.09.2021 - 16:29 04.09.2021 - 16:29 Mustafa KARAGÖZ

Salarha Tüneli Açılış Töreni'ni gün içerisinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen tünel 14 km uzunluğunda ki yolu 4.5 km kadar düşürecek. Ulaşım süresi ise yarım saatten beş dakikaya düşecek. 

SALARHA TÜNELİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Salarha Tüneli hakkında yapmış olduğu konuşmasında, tünelin özelliklerine değindi. Bu kapsamda Doğu Karadeniz Bölgesinde yaşanan gelişmelere vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgede son dönemlerde ticaret, turizm, sanayi alanlarının geliştiğini üniversiteler ile cazibenin arttığını vurguladı.

Konuşmasının devamında Salarha Tünelinin İyidere lojistik limanı, Rize-Artvin havalimanı nedeniyle bölgede yoğunlaşacak trafiği rahatlatacağını söyledi. Tünelin sağladığı avantajlara dair Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu ifadelerle devam etti. 

"Vadi ile kıyıyı birleştiren bu tünel Rize'nin 70 yıllık hayalidir. Tünel sayesinde önceden 14 kilometreyi bulan ve neredeyse yarım saat süren dağın ardı ile önü arasındaki ulaşım artık 4,5 kilometre civarına ve 5 dakikaya inecektir. Artık hemşehrilerimiz bu yolda hızlı, güvenli, konforlu ve ekonomik şekilde seyahat edebilecek, transit yolcularımız da vakit ve yakıt kaybetmeden hedeflerine ilerleyebilecektir."

ULAŞTIRMA BAKANI ADİL KARAİLSMAĞLU SALARHA TÜNELİ VERİLERİNİ PAYLAŞTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'da Salarha Tüneli hakkında bilgi verdi. Tören kapsamında konuşan Bakan Karaismailoğlu mevcut ulaşımda yolun 13.4 km uzunluğunda olduğunu duyurdu. Tünel ile bu rakamın 9.1 km kısaldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu bu sayede 20 dakikalık yolun 5 dakikaya düştüğünü söyledi. Tünelin tasarruf konusunda sağlayacağı gelir hakkında da verileri paylaşan Ulaştırma Bakanı zamandan 50 milyon lira, akaryakıttan 16,5 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 66 milyon lira tasarruf edileceğini aktardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@