Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistin İçin İsrail Cumhurbaşkanı ile Görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik müdahalelerin artması nedeniyle İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüşecek.

Gündem 19.04.2022 - 15:02 19.04.2022 - 15:09 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında, Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik yapılan İsrail müdahalelerine değindi. Erdoğan, müdahalelerin artması nedeniyle İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefon görüşmesi yapacağını açıklayarak kendisine: "Türkiye ile ilişkilerin gerçekten güzel olmasını, iyiye gitmesini istiyorsanız kırmızı çizgimize saygı göstermelisiniz" diyeceğini söyledi.

Erdoğan telefon görüşmesinde Isaac Herzog'a, her zaman söylediklerini Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın kırmızı çizgi olduğunu hatırlatacağını ve bu konuda konuşacağını açıkladı. Türkiye ile ilişkilerinin devam edebilmesi ve güzel gitmesi için de bu kırmızı çizgiye dikkat edilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulayacağını söyledi. 

isac-erdoğan-ana

EN SON 1 NİSAN'DA GÖRÜŞMÜŞLERDİ
Erdoğan ile İsaac Herzog arasındaki son görüşme 1 Nisan 2022'de yapılmıştı. Yine telefon ile yapılan görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistinlilerin Ramazan ayında Mescid-i Aksa ve İsrail'e girmesinin engellenmemesinin önemli olduğunu vurgulamıştı. Ramazan ayının son 10 günü Mescid-i Aksa'nın 24 saat ibadete açık tutulması, gayrimüslimlerin ziyaretine kapatılması konusunda İsrail tarafından gösterilen hassasiyetin devam ettirilmesini talep ettiğini de bir kez daha söylemişti.

FİLİSTİN DİPLOMASİSİ SÜRÜYOR
Filistin diplomasi bağlamında Cumhurbaşkanı Erdoğan dün de Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir telefon konuşması yaptı. Erdoğan, görüşme sonrasında twitter üzerinden görüşmeye ilişkin bir paylaşımda bulundu. Öncelikle Kral 2. Abdullah'a geçmiş olsun dileklerini ilettiğini, Filistin'de yaşanan olayların durulması, bölgede barış olması için atılacak adımlarda Türkiye ile Ürdün'ün iş birliği içerisinde olması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@