Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlerin Kanal İstanbul Sorusuna Cevap Verdi!

Kütüphane Söyleşileri programı kapsamında gençlerle bir araya gelerek onların sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunarak bu projenin muhalefetin insafına bırakılamayacağını söyledi. 

EMLAK HABERLERİ 02.07.2021 - 20:53 02.07.2021 - 20:53 Emlak 365

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri programı kapsamında gençlerle bir araya gelmeye devam ediyor. Gençlerin kendisine sorduğu sorulara yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımcı bir gencin Kanal İstanbul sorusuna ayrıntılı bir şekilde yanıt verdi. 

KANAL İSTANBUL 11 YILLIK PROJE

Kanal İstanbul'un 11 yıllık bir proje olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu projenin adımları benim İBB Başkanlığım döneminde atılmaya başlandı. Şimdi bir adım daha atmamız lazım. İstanbul Boğazı'ndaki geçişlerin çevre katliamı tehdidi bulunuyor. 

Gemiler zaman zaman dümen kitlemesi sorunu yaşayıp virajları alamıyorlar. Bundan dolayı da Boğaz'da çok sayıda kaza oluyor. Bir zamanlar Selimiye'de Romen tankeri kaza yaptı ve o tanker 7 ay boyunca orada yandı. Kandilli'de kuru yük gemisi sahile çarptı. Bunlar bize bir ders çıkarmamızı göster miyor mu?

İstanbul Boğazı'nda yılda 45 bin geminin geçişi yapılıyor. Boğazda bu trafiğin karşılanması mümkün değil. Biz bugünü değil yarını düşünerek eser üretiyoruz. 2050 yılında Boğaz'dan yılda 78 bin gemi geçecek. Boğaz'ı kapatacak haimiz yok. Bunun için elimizdeki tek alternatif Kanal İstanbul olacak.” dedi.

KANAL İSTANBUL ÇEVRESİNDE İKİ ŞEHİR İNŞA EDİLECEK

Kanal İstanbul'un yalnızca bir kanal olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul'un her iki tarafında birer şehir kuralım dedik. Bunu demekte bir gayemiz var. Kaliteli bri şehircilik anlayışı ile örnek teşkil edebilecek bir proje geliştirmek istiyoruz.

İstanbul deprem riski olan kentlerimizden birisidir. Mesela Avcılar riskli bölgelerden bir tanesi. Kanal İstanbul çevresinde yatay mimari ile zemin artı 4-5 kat binalar yapalım. Avcılar'daki riskli yapılardaki vatandaşlarımızı buraya aktaralım. Çözülmesi gereken bir sorunu böylece bertaraf edelim. Bunun nesine karşı çıkıyorsunuz.” ifadelerini kullandı. 

BU PROJEYİ BİLİM ADAMLARI HAZIRLADI

Kanal İstanbul projesinin hazırlanmasında bilimsel bir duruş olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “11 ayrı üniversiteden 51 bilim insanı ile toplamda 204 uzman projelendirme aşamasında görev yapıyor. Bu uzmanların görüşleri doğrultusunda Kanal İstanbul'un uzunluğu 45 km ve genişliği 275 metre olarak belirlendi.

Bilimsel olarak tüm etütler yapıldı. Bize sunulan bilimsel raporlara göre Kanal İstanbul'dan geçişler İstanbul Boğazı'ndan geçişlere göre 13 kat daha fazla güvenli olacak. Güvenlik tesis edebiliyorsak neden İstanbul Boğazı'nda ısrar edelim?” şeklinde konuştu. 

KANAL İSTANBUL'U MUHALEFETİN İNSAFINA ÇIKARIRSAK BU ÜLKEYE ÇİVİ ÇAKAMAYIZ

Muhalefetin kanal İstanbul hakkındaki eleştirilere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul projeyi bu ülkenin geleceğidir ve biz bunu muhalefetin insafına bırakamayız. Bizin ana önceliğimiz çevre tehdidini ortadan kaldırmak. 

Biz kaza tehditlerini ortadan kaldırıp sağlıklı bir deniz trafiği imkanı sağlamak istiyoruz. Limanlarıyla, marinalarıyla dünyada parmakla gösterilecek bir eser yapacağız. Biz bugün muhalefetin boş gerekçelerine eyvallah dersek bu ülkeye çivi çakamayız. Eser siyasetine devam edeceğiz.” dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@