Cumhurbaşkanı Erdoğan Göç ve Göçmen Açıklaması! Türkiye Kaldıramaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 zirvesinde yapmış olduğu açıklamasında, göç ve göçmen sorunu hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin yeni bir göçü kaldıramayacağını söyledi.

Gündem 12.10.2021 - 15:33 12.10.2021 - 15:33 Mustafa KARAGÖZ

G20 zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada bir konuşma gerçekleştirdi. Uluslararası arenada yaşanan küresel sorunlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, göç sorununa değindi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN GÖÇ AÇIKLAMASI

G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı kapsamında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine Afganistan konusu ile başladı.

Afganistan'da yaşanan gelişmelerin hem siyasi hemde ekonomi yansımaları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan konusunun G20 çalışma alanı içerisinde değerlendirilmesinden de memnuniyet duyduğunu söyledi. Afganistan konusunda dünya liderlerinde bir uyarıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkede bir an önce istikrarın sağlanmasının çok önemli olduğunu ifade ederek göç konusuna değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan göç konusunda Türkiye'nin üstlendiği rolü hatırlatarak şu ifadeleri kullandı.

"Uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme lüksü yoktur. Ülkede giderek derinleşen insani kriz nedeniyle Afgan halkı ile güçlü bir dayanışma sergilememiz gerekiyor. Türk Kızılay son olarak 33 ton gıda yardımı sağladı. Bu zor günlerinde Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Afganistan'daki gelişmeler göç akını riskini artırdığı da malumunuzdur. Türkiye Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü kaldıramaz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan göç konusuna dair bir öneride de bulunarak bir çalışma grubu kurulmasını istedi. Erdoğan, Türkiye'nin bu grubun başkanlığına da talip olduğunu açıkladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@