Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güvenli Bölge Planları Hazır, Türkiye'de 516 Suriyeli Bebek Dünyaya Geldi!

Özellikle de bozulan ekonomi sonrası gündeme daha fazla gelmeye başlayan Suriyeli mülteciler konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni açıklamalar geldi.

EMLAK HABERLERİ 17.12.2019 - 14:00 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Özellikle de bozulan ekonomi sonrası gündeme daha fazla gelmeye başlayan Suriyeli mülteciler konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni açıklamalar geldi.

Suriyeli mülteciler konusunda Cenevre'de düzenlenen Küresel Mülteci Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. TÜRKİYE'DE 8 YILDA 516 BİN BEBEK DOĞDU Çok merak edilen konular arasında yer alan Türkiye'de doğan Suriyeli bebek sayısı hakkında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Birkaç münferit olay dışında Suriyelileri dışlayacak hiçbir şey yaşanmadı.Vatandaşlarımıza ne sunduysak onlara da onu sunduk. Son 8 yılda ülkemizde 516 bin civarında Suriyeli bebek dünyaya gelmiştir. Bunların her türlü sağlık imkanından faydalanmasını temin ettik. Bugün ülkemizdeki birçok Suriyeli kendi ayaklarının üzerinde durabilir duruma geldi. İnsani yardım faaliyetlerimiz de aralıksız devam ediyor" diyerek söz konusu rakamı açıkladı. SURİYELİLERE 40 MİLYAR DOLARDAN FAZLA PARA HARCANDISuriyeli sığınmacılar için yapılan harcamalara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sığınmacılar için bütçemizden harcadığımız rakam, BM kriterlerine göre şu an itibarıyla 40 milyar doları aşmıştır. Aynı dönemde dışarıdan ülkemize gelen yardımlar ise son derece kısıtlıdır.AB'nin bize verdiği bir söz vardır. 3+3 milyar euro destek vereceğiz demişlerdi. Ancak STK'lara gelen destek ancak 2 milyar euro'ya ulaşmıştır. Hala ikinci 3 milyar için herhangi bir ses yok. Bu vesileyle BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne gösterdikleri dayanışma için teşekkürlerimi bir borç biliyorum.Meseleye sahip çıkmışlardır. Mülteci meselesinin bizim gibi bu insanlara layıkıyla ev sahipliği yapan birkaç ülkenin çabalarıyla çözülemeyeceği açıktır. Çözüm ancak küresel düzeyde atılacak adımlara bağlıdır" dedi. GÜVENLİ BÖLGE PLANLARI HAZIRSuriyeli mültecilerin kendi ülkelerine dönüşlerini sağlamak amacı ile inşa edilecek güvenli bölgeye de değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Suriye'nin kuzeyinde gelin bir güvenli bölge tesis edelim dediğimde herkes 'gayet güzel' diyor. 'Siz destek verin, planlar hazır' dediğimizde dünyanın devleri, parası en çok olanlar sadece bize gülücük atıyorlar" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@