Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Sokağa Çıkma Yasağı İlk Hangi Şehirlerde Kaldırılacak?

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kararları açıklandı. Beştepe'de gerçekleştirilen toplantının ardından Cumhubaşkanı Erdoğan kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Sokağa Çıkma Yasağı İlk Hangi Şehirlerde Kaldırılacak?

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kararları açıklandı. Beştepe'de gerçekleştirilen toplantının ardından Cumhubaşkanı Erdoğan kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. Kabine toplantısı kapsamında görüşülen salgın tedbirleri hakkında önemli açıklamaların yer aldığı konuşmada, bundan sonraki döneme dair bilgi verildi.

YASAKLAR KADEMELİ VE İLLERE GÖRE KALDIRILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni dönemde tedbirlerin uygulanmasına ilişkin konuşmasında, bir önceki kabine toplantısında alınan kararları hatırlattı. Okulların açılması ve yüzyüze eğitimin ilk adımlarının atılması için alınan karara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni normalleşme adımlarına değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Sokağa Çıkma Yasağı İlk Hangi Şehirlerde Kaldırılacak? - Resim 1

Bundan sonraki süreçte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından da detayları açıklanan yerinde karar uygulaması uygulanacak. Bu kapsamda vaka sayıları illere göre değerlendirilecek ve kararlar illere göre alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirlerde vaka sayılarının nasıl belirleneceğine ilişkin konuşmasında "Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız." ifadelerini kullandı.

KAFE, RESTORANLAR İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

Kabine toplantısında geleceği merak edilen esnafları sevindiren açıklama geldi. Uzun süredir kapalı olan bu işletmelerin ne zaman açılacağına ilişkin izlenecek politikalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Sokağa Çıkma Yasağı İlk Hangi Şehirlerde Kaldırılacak? - Resim 2

HAFTASONU SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Haftasonu Cuma akşamı, Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasaklarına dair yeni uygulamaya geçileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan yasakların kademeli kaldırılacağını duyurdu. Sokağa çıkma yasakları da illere göre değerlendirilecek ve vaka sayısı düşük olan illerde yasaklar kaldırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokağa çıkma yasaklarına dair konuşması; "Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan İlan Etti! Sokağa Çıkma Yasağı İlk Hangi Şehirlerde Kaldırılacak? - Resim 3

YASAKLARIN İLK KALDIRILACAĞI İLLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları kapsamında vaka sayıları çok düşük olan illerde sokağa çıkma yasakları kaldırılacak, restoran, kafe gibi işletmeler iş başı yapabilecekler. Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Şubat ortası itibariyle vaka sayıları en düşük olan ve uygulamanın başlamasıyla yasakların kaldırılabileceği şehirler doğu bölgelerimizde bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı'nın sitesinden ilan edilen bilgiler kapsamında her 100 bin kişide illere göre haftalık (8-14 Şubat) Kovid-19 vaka sayısı bazı illerde şöyle: Şırnak'ta vaka sayısı 100 binde 7.82, Hakkari'de vaka sayısı 100 binde 9.55, Bitlis'te vaka sayısı 100 binde 10.35, Batman vaka sayısı 100 binde 12.49.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de son durum;

Yasakların kaldırılıp kaldırılmayacağı merak edilen illerin başında nüfusun en büyük kesiminin yaşadığı 3 büyük kent geliyor. Haftalık bazda 8 Şubat ile 14 Şubat arasında İstanbul'da vaka sayısı 100 binde 60,19, Ankara'da vaka sayısı 100 binde 35,49, İzmir'de vaka sayısı 100 binde 44,39.

Vaka Sayısı En Yüksek Olan Şehirler

Koronavirüs salgını kapsamında vaka sayısı en yüksek olan şehirlerde bakanlığın sitesinden açıklandı. 8 Şubat ile 14 Şubat tarihleri arasında vaka sayısı en yüksek olan şehir Trabzon oldu. Trabzon'da vaka sayısı 100 binde 228 olarak açıklandı. Listenin ikinci sırasında ise yine Karadeniz Bölgesinde yer alan şehirlerimizden Rize bulunuyor. Bakanlık verilerine göre Rize'de ise vaka sayısı 100 binde 202,44. Ordu ise 100 binde 194,42 vaka sayısıyla listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Giresun ise en yüksek vaka oranı listesinde dördüncü sırada yer alıyor. Vaka sayısında Giresun 100 binde 184,34 seviyesinde.

SONRAKİ HABER