Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! Bu Ürünlerde Vergi Sıfırlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme kapsamında hububat, bakliyat ve tohumluk hububat ithalatında gümrük vergisi yılsonuna kadar sıfırlandı. İşte kararın detayları.

Gündem 08.09.2021 - 12:59 08.09.2021 - 12:59 Mustafa KARAGÖZ

Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergileri sıfırlandı. Alınan karar ile ekonomide önemli rolü ürünlerde fiyatların aşağı çekilmesi amaçlanıyor. İşte listede yer alan o ürünler ve uygulamaya giren karar. 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bazı ürünlerde gümrük vergilerinin yılsonuna kadar sıfırlanmasına dair karar "08 Eylül 2021 Tarihli ve 31592 Sayılı Resmî Gazete'de" yayımlandı. İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4480) ve İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4481) kararları kapsamında düzenlemeler 8 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan listeye göre nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, buğday, mahlut, tohumluk çavdar, beyaz ve maltlık arpa, tohumluk yulaf, mısır ve sorgum tohumu ithalatında gümrük vergisi kaldırıldı. Alınan karar kapsamında ilan edilen ürünlerde gümrük vergisi 31 Aralık 2021 tarihine kadar yüzde 0 olarak uygulanacak. 

Yine 8 Eylül tarihinde yayımlanan karar kapsamında bazı ülkeler için uygulanan kahve ithalatında vergi oranları düşürüldü. Karar kapsamında kahve ithalatında AB ve EFTA ülkeleri için geçerli olan yüzde 11'lik oran yüzde 6 olarak uygulanacak. Kosova için uygulanan yüzde 13'lük oran yüzde 8'e, D-8 ülkeleri için uygulanan yüzde 10'luk oran yüzde 8 değerine düşürüldü. Khve ithalatında ayrıca az gelişmiş ülkeler için uygulanan yüzde 11'lik oran yüzde 6'ya indirildi. 

İlgili kararların tamamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@