Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Resmi Gazete'de Yayınlandı! Bu Vatandaşların Elektrik Faturalarına 3 Ay Erteleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile selden zarar gören vatandaşların elektrik faturalarına erteleme imkanı getirildi. 

Finans 17.09.2021 - 00:57 17.09.2021 - 01:10 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, “Sel Felaketi nedeniyle Zarar Gören Tüketicilerin Elektrik Tüketimlerine İlişkin Tahsilatların Ertelenmesi Hakkında Karar” yayınlandı. Yayımlanan bu Cumhurbaşkanı Kararı ile sel felaketi nedeniyle zarar gören vatandaşların elektrik fatıralarına erteleme imkanı getirilmiş oldu. 

ELEKTRİK FATURALARINA 3 AY ERTELEME KARARI

Geçtiğimiz haftalarda Karadeniz'de meydana gelen yoğun yağışlar nedeniyle Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde çok büyük sel felaketleri yaşanmıştı. Bu sel felaketinin ardından selden etkilenen bölgeler Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildiler. Bu bölgelerde afet ilanı öncesinde elektrik tüketim aboneliği bulunan tüketicilerin 2021 yılı Ağustos, Eylül ve Ekim aylarındaki elektrik faturalarının ertelenmesine karar verildi. 

elektrik faturalarına erteleme kararı

ELEKTRİK FATURASI ERTELEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Elektrik faturalarına erteleme uygulatmak isteyen vatandaşların hangi yollarla bunu yapacakları da belli oldu. Buna göre konutları, iş yerleri ve tarımsal üretim alanları kullanılabilir halde olan vatandaşlar elektrik faturası erteleme taleplerine dair dilekçeyi 15 Ekim 2021 tarihine kadar ilgili elektrik dağıtım şirketlerine teslim edecekler. Ayrıca bu talepler çağrı merkezleri ve çevrim içi başvuru kanalları üzerinden de iletilebilecek. 

Konutları, iş yerleri ve tarımsal üretim alanları kullanılmaz halde olan vatandaşlar ise sel felaketi sonrasında açtırdıkları yeni elektrik tüketim aboneliklerine dair fatura ödeme erteleme taleplerini 15 Ekim 2021 tarihine kadar ilgili elektrik dağıtım şirketlerine bildirebilecekler. 

FİNANSMANI ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI KARŞILAYACAK

Cumhurbaşkanı Kararı ile ertelenen elektrik faturalarının bedellerinin finansmanının ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanacağını belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@