Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Resmi Gazete'de Yayınlandı! İl İl Acele Kamulaştırma Kararları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla farklı illerde bulunan taşınmazların çeşitli projelerin yapılması kapsamında acele kamulaştırılmasına dair kararlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Emlak Haberleri 25.02.2022 - 00:50 25.02.2022 - 00:50 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de yapılan bazı projelerin gerçekleştirilmesi kapsamında vatandaşların mülkiyetlerinde bulunan taşınmazların kullanılmasına ihtiyaç doğmaya devam ediyor. Bu kapsama giren taşınmazların kullanılabilmesi için de kamulaştırılmaları gerekiyor. Bu konuda kamulaştırma kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen Cumhurbaşkanı Kararı ile mümkün olabiliyor. Böylelikle kapsama alınan taşınmazlar belirtilen kurumlar tarafından acele kamulaştırılabiliyor. 

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile çok sayıda acele kamulaştırma kararı alındığı bildirildi. Peki hangi şehirlerde hangi taşınmazlar hangi gerekçelerle acele kamulaştırılacak? Hangi taşınmazları hangi kurumlar acele kamulaştıracaklar? İşte kamulaştırma gerekçeleri ve diğer ayrıntılar...

İL İL ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI

acele kamulaştırma kararları-1

Resmi Gazete’de ye ralan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Ankara, Bartın, Bilecik, Kastamonu, Manisa ve Muğla’da bulunan bazı taşınmazlar enerji nakil hatlarının yapılabilmesi için Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından acele kamulaştırılacaklar.

Rize’nin İyidere ilçesinde Fethiye Mahallesi’nde bulunan bazı taşınmazlar ise 2021 yılında meydana gelen sel felaketleri sonucunda olası afet risklerine karlşı tedbir alınması amacıyla İyidere Belediyesi tarafından acele kamulaştırılacak. 

2021 yılında Sinop’un Ayancık ilçesinde gerçekleşen sel felaketinden dolayı hak sahibi vatandaşlara konut yapımı için kararda belirtilen taşınmazların Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Bir diğer acele kamulaştırma kararı Şırnak için alındı. Şırnak’ta belirtilen taşınmazların asfaltit üretim faaliyetlerinin devam edebilmesi amacıyla Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Çankırı, Kastamonu ve Manisa illerinde enerji nakil hatlarının yapımı amacıyla belirtilen taşınmazların Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Türkiye Elektrik iletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’nün Antalya GIS Projesi ve Kahramanmaraş OSB TM irtibatları Enerji İletim Hattı Projesi kapsamında belirtilen taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Kamulaştırma işlemi için aynı kurum yetkilendirildi. 

Gaziantep Şahinbey ilçesinde belirtilen taşınmazların 100. Yıl Atatürk Kültür ParkI’nın devamı olan 3. Etap çalışma alanı kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@