Cumhurbaşkanı Erdoğan "İstanbul Yeni Havalimanı Açılışı Ertelenmeyecek"

Yaşanan son işçi eylemi nedeni ile açılışın erteleneceği konuşulan İstanbul Yeni Havalimanı projesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamada bulundu.

Gündem 23.09.2018 - 15:23 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Yaşanan son işçi eylemi nedeni ile açılışın erteleneceği konuşulan İstanbul Yeni Havalimanı projesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenecek olan 73. BM Genel Kurulunda ülkemizi temsil etmek üzere New York'a hareket etti. Erdoğan Amerika ziyareti öncesinde havalimanında özel bir basın toplantısı düzenledi ve seyahati öncesi hem ziyareti hem de ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Devletin Üst Kadamesi Toplantıda Hazır Bulundu Başkan Erdoğan tarafından düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'da yer aldı. İstanbul 3. Havalimanı 29 Ekim Tarihinde Açılacak Açılış töreninin erteleneceği yönündeki iddialar üzerine de konuşan Erdoğan "Öyle bir şey yok. Dün zaten oradaydım. Tekraren arkadaşlarımıza sordum. 29 Ekim'de inşallah açılışını yapacağız. Ama nedir? Peyderpey oraya iniş kalkışlarda şeyler olabilir. Diyelim iç hatlarda kaç uçak, dış hatlarda kaç uçak...Bunların planlaması THY'nin İGA ile yapacağı görüşmeler çerçevesinde olacaktır. Çünkü bir anda Atatürk Havalimanı devreden çıkmayacak. Bir geçiş süreci var onun. Onun için 3. Havalimanı'nın bu geçiş süreci içinde, burayla müşterek olarak bu süreci işletecekler.Onun için 29 Ekim oranın açılış tarihidir. Test çalışmalarını TEKNOFEST'te yaptık. Daha önce biz bizzat oraya indik. Terminal binası her şeyiyle hazır durumda. Pist gayet güzel. Hatta beraber indiğimiz pilot arkadaşlara sorduğumda onlar da pistin çok kaliteli olduğundan bahsetti. Ama bu pistlerin sayısı ne olacak? Onlar da artacak, onun çalışmaları da devam ediyor." dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@