Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya Katılmalarına Onay Verilmeyeceğini Tekrarladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmalarına onay verilmeyeceğini bir kez daha tekrarladı. İki ülkenin Dışişleri Bakanının Türkiye'ye gelmesine de sıcak bakmadı.

Gündem 17.05.2022 - 09:58 17.05.2022 - 09:58 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği talepleri de değerlendirildi. İki ülkenin dışişleri bakanlarının NATO üyeliği konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geleceklerinin açıklaması üzerine Erdoğan bu konuya da sıcak bakmadığını açıkladı.

TERÖRİSTLERİ TESLİM ETMEME AÇIKLAMALARI

Görüşme için Türkiye'ye gelmelerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan: " Her iki ülke ile ilgili de gerçi bu aralar Dışişleri Bakanları arasında bazı görüşmeler yapıldı. Fakat çok açık, net, samimi bir şeyi benim söylemem lazım. Bakın her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Bu süreç içerisinde biz terör örgütlerine karşıyız deseler bile, teröristleri teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi, parlamentolarında teröristleri getirip orada bunları konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında." ifadelerini kullandı. 

Bu iki ülkeye nasıl güvenilecek diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye yaptırım uygulayanların güvenlik örgütü NATO'ya girmelerine evet denilmeyeceğini, evet denilmesi durumunda NATO'nun güvenlik örgütü olmaktan çıkıp teröristlerin yoğunlaştığı bir yer haline geleceğini söyledi. İki ülkenin dışişleri bakanlarının Türkiye'ye geleceklerine değinen Erdoğan, 'kusura bakmasınlar, yorulmasınlar.' diyerek Türkiye'nin tavrını net bir şekilde ortay koydu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock konuya ilişkin açıklamalar yaparak Türkiye'nin bazen zor bir ülke olduğunu ama ikna olacağını, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya dahil edilmesinde gecikme olmaması gerektiğini vurguladılar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@