Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'e Geliyor! İzmir Bayraklı Deprem Konutları Ne Zaman Teslim Edilecek?

İzmir'de yaşanan deprem sonrasında kentsel dönüşüm seferberliği başlatılmış, yıkılan ve riskli olduğu tespit edilen binalar için yeni konut üretimi başlamıştı. İzmir deprem konutları teslim tarihi!

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 16:22 11.11.2021 - 16:22 Gülcan Özer

Yunanistan'ın Sisam adası açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğünde deprem ne yazık ki İzmir'de büyük bir yıkıma neden olmuştu. 30 Ekim 2020 günü yaşanan deprem İzmir'in Seferihisar ve Bayraklı ilçesi başta olmak üzere evlerin yıkılmasına neden olurken depremde 105 vatandaşımız da hayatını kaybetmişti. 

Yaşanan depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hemen İzmir'e hareket etmiş, enkaz kaldırma çalışmaları sona erene kadar İzmir'de kalmıştı. Süreçte hem depremin yıktığı hem de riskli olduğu tespit edildiği için hakkında yıkım kararı alınan binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni konut inşaatı başlamıştı. 

İZMİR DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK, HANGİ TARİHTE BİTECEK?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2022 bütçe sunumunu gerçekleştiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum milletvekillerinin sorularını yanıtladı. İzmir'de inşaatı devam eden deprem konutları hakkında da açıklama yapan Bakan Kurum İzmir depremi sonrasında bakanlık olarak 5 bin 40 konut ve 349 iş yeri olmak üzere toplam 5 bin 389 bağımsız birimin yapımına başlandığını söyledi. 

İzmir depreminin büyük bir yıkıma neden olduğu Bayraklı ilçesinde 7 bölgede inşaatlara başladıklarını belirten Bakan Kurum "1689 bağımsız bölümün yapımı devam ediyor. 26 Kasım'da 7 proje alanında 741 bağımsız bölümü Cumhurbaşkanı'mızın teşrifleriyle İzmirli kardeşlerimize teslim edeceğiz. Kalan konutlarımızı ve ticari üniteleri de etaplar halinde vatandaşımıza teslim edeceğiz.

Bayraklı'da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanda 3 bin 649 rezerv konut ve 51 dükkanımızın da çalışmaları olanca hızıyla devam ediyor. Bu alanda 8 etapta çalışma yürütüyoruz" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle deprem konutlarının teslim edileceğini ilan etti. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklama da 2022 yıl sonuna kadar depremzedeler için devlet eli ile inşa edilen tüm konutların teslim edileceğini belirterek ülke genelindeki çalışmalar hakkında da bilgilendirmede bulundu. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 81 şehirde kentsel dönüşüm seferberliği başlattıklarını, binaların yüzde 65'ini güvenli hale getirdiklerini belirterek 276 riskli alanda ise saha çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@