Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Sonrası Açıkladı! Kademeli Elektrik Faturası Sisteminde Değişiklik Yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısında alınan kararlar açıklandı. Elektrik faturaları ile alakalı olarak alınan yeni karar belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Sonrası Açıkladı! Kademeli Elektrik Faturası Sisteminde Değişiklik Yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün düzenlenen kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Alınan yeni kararları duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşların şikayet konusu olan kademeli elektrik faturası tarifesinde yeni bir düzenleme yapıldığını açıkladı.

ELEKTRİKTE FATURALARINDA KADEME DEĞİŞTİ

Enerji fiyatlarındaki artışlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın döneminde dünyada kömür 5 doğalgaz fiyatları 10 kat arttı. Biz bu maliyet artışlarından vatandaşlarımızın etkilenmemesi için devlet olarak müdahalede bulunduk ve önemli miktarlarda maliyeti devlet bütçelerinden karşıladık. Yılbaşından itibaren ise enerji piyasalarında sürdürebilirliği sağlamak için tarifelerde mecburi bir düzenlemye gittik. Vatandaşlarımız 2 kat, 3 kat fazla tatura ödemesinler diyerek elektrikte kademeli tarifeyi devreye soktuk. Dolayısıyla bir miktar artışlar meydana gelmiştir ama biz kulaklarını vatandaşına tıkayan iktidarlardan olmadık ve bu konuda yeni bir düzenlemeye gitmeye kadrar verdik." dedi.

KADEME SEVİYESİ ARTTIRILDI

Kademeli elektrik faturası sisteminde değişikliğe gidildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine ilgili kurumlara elektrik faturalarının yeniden düzenleme talimatını verdik. Günlük 5 kilowat olarak uygulanan kademeyi 7 kilowat seviyesine çıkarmaya karar verdik. Bu çerçevede aylık tüketimi 150 kilowattan 210 kilowata çıkartıyoruz. Bundan sonra artık elektrik faturasında uygulanan kademe 210 kilowat seviyesinden başlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısının hemen ardından açıklanan elektrik faturalarında kademeli tarifedeki değişiklik ile vatandaşların elektrik faturalarında önemli oranda azalma meydana gelmesi bekleniyor. Kademenin 60 kilowat arttırılmış olması çok sayıda elektirk faturasını etkileyecek. Ancak bu kademeli tarifeler bundan sonraki faturaların hesaplamalarında etkili olacak. Yapılan fatura ödemeleri ve kesilen faturalar bu değişiklikten herhangi bir şekilde etkilenmeyecekler.