Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Kararlarını Açıkladı! Bir Bakanlığın İsmi Değişti, Ekonomi Ana Gündem Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalar yaparak alınan kararları kamuoyuna duyurdu. 

Gündem 11.10.2021 - 19:58 11.10.2021 - 20:02 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde ve tüm bakanların katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantıda alınan kararlar Cumhutbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından millete sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna açıklandı.

SALGIN DÖNEMİNDE KONTAK KAPATMADIK

Salgın döneminde yapılan faaliyetler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın döneminde ekonomide kontak kapatan ülkelerin şimdi yeniden çarkları döndürmede ne kadar zorlandığını görüyoruz. Biz salgın döneminde üretimde kontak kapatmadık. Hayata geçirdiğimiz stratejinin ne kadar doğru olduğubu bir defa daha gördük. 2018 yılında yönetim sistemimizi değiştirerek bugünlere kendimizi hazırladık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile hızlı karar alma etkin icraat konusunda salgın konusunda ortaya koyduk.” dedi.

750 ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI MÜJDESİ

750 engelli öğretmen ataması müjdesi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sosyal çalkantıların dünyada etkili olduğu dönemle milletimizle birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettik. Eğitim alanında da duraksama ortaya koymadık. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde 750 engelli öğretmenimizin atamasının yapılacağını şimdiden duyaralım. Aşılamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Biz kendi meselemizi çözsek bile dünya bu virüsten kurtulmadıkça iş bitti diyemeyiz. Yeni varyantlara karşı hep tetikte olacağız.” ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE FİYAT ARTIŞLARINDAN SINIRLI SEVİYEDE ETKİLENDİ

Türkiye'nin fiyat artışlarından sınırlı seviyede etkilendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık sistemini ayakta tutmak zorundayız. Kontrolü asla elden kaçırmayacağız. Hem vatandaşlarımızın sağlıklarını koruyacağım hem de hayatımızın olağan akışında devam etmesini sağlayacağız. Dünyada enerji başta olmak üzere emtia ve gıda fiyatlarında artışlar yaşanmasıyla çoğu ülke zor durumda kalmıştır. Türkiye ise zamanında aldığı tedbirlerle sınırlı bir şekilde etkilenmiştir.” şeklinde konuştu.

FIRSATÇILARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Fiyat artışlarına ilişkin tedbirleri aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fiyat artışları nedeniyle sıkıntıda olan vatandaşlarımızı korumak için her türlü tedbiri alıyoruz. Artık özel sektörümüzün de kendi çalışanlarını koruyacak bir anlayışı ortaya koyacağına inanıyoruz. Milletimizin mağduriyetine yol açacak fırsatçıları da yakından takip ediyoruz.” dedi.

EKONOMİDE GÜZEL SONUÇLAR ALIYORUZ

Ekonomi alanında güzel gelişmeler olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sabah açıklanan Ağustos ayı cari işlemler hesabında 520 milyon dolar fazla verdiğimiz görülüyor. Ayrıca istihdamda ciddi bir yükseliş olduğunu görüyoruz. Birileri Türkiye'ye ekonomide diz çöktürmeye çalışsa da biz kendi potansiyelimizi ortaya koyuyoruz. Tüm stratejilerimizi ve imkanlarımızı bu doğrultuda seferber ettik ve sonuçlarını da almaya başladık.” ifadelerini kullandı. 

YEŞİL KALKINMA DEVRİMİ BAŞLADI

Yeşil Kalkınma Devrimi ile alakalı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir yandan 2023 projelerimizin eksiklerini tamamlarken diğer yandaqn 2053 vizyonumuz için somut hedeflerimizi oluşturmaya başlattık. Bunlardan birisi de Yeşil Kalkınma hedefidir. Gelişmiş ülkeler insanlığın mirası olan tabiatı hoyratça tüketmiştir. Yeni bir iklim değişikliği ile karşı karşıyayız. İklim değişikliğinin ağır sonuçlarını hafifletmek için Paris İklim Anlaşması büyük bir öneme sahiptir. İklim değişikliği herkesi ilgilendiriyor. Türkiye olarak adil yük paylaşımı haklarımızı saklı tutarak bu anlaşmayı kabul ettik. Yeşil Kalkınma Devrimi'ni tüm çalışmalarımızın merkezine yerleştirip öncü ülke olmaya kararlıyız.” şeklinde konuştu. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NIN İSMİ DEĞİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın isminin değiştirildiğini açıklayan Cumhurbakanı Erdoğan, “İklim değişikliği ve göç konusunda aldığımız yeni kararları açıklıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ismini Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz. İlgili kurumları bu bakanlığa bağlıyoruz. Bir diğer kurumsal reformu da göç konusunda yapıyoruz. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nü Göç İdaresi Başkanlığı haline getiriyoruz. Bu yapısal değişimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

“Göç sorununa değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'nin göçmenlerdne kaynaklı yükü tek başına üstlenmesi artık mümkün değildir. Avrupa başta olmak üzere göçmenlerin hedefi olan ülkelerden daha fazla sorumluluk üstlenmelerini istiyoruz. Biz göçmen sorununu bir kısım göçmenleri ülkelerine göndererek, bir kısmını da ülkemize entegre ederek çözeriz. Gerisi sorumluluk almayan ülkelerin sorunudur. Türkiye bu adımı atacak ülkelere desteğini esirgemeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@