Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Kararlarını Açıkladı! İşte Sokağa Çıkma Yasakları, Seyahat Kısıtlamaları İçin Alınan Yeni Kararlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde toplanan kabine toplantısı sona erdi. Toplantısın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan yeni kararları duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalardaki gevşemeleri ve yeni düzenlemeleri açıkladı. 

GÜNDEM 21.06.2021 - 19:41 21.06.2021 - 19:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde ve tüm bakanların katılımı ile kabine toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Kritik kabine toplantısında önemli kararlar alındı. Alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan Millete Sesleniş konuşması ile duyurdu.

NATO Liderler Zirvesi hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye'de terör faaliyetlerinde bulunan DEAŞ'a karşı en etkili mücadeleyi veren ülke olduğumuzu anlattık. Bu zirvede NATO'da Türkiye'nin önemini bir defa daha gördük. Salgın sürecinde NATO'nun kendisini geliştirmesi gerektiği yönündeki önerilerimizin ne kadar doğru olduğu ispatlanmıştır. Ülke olarak kazandığımız her başarının diğer müttefikler tarafından dikkatle izlendiğini görüyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçle hem ittifakla hem de müttefiklerimizle yararlı bir diyalog içerisinde olacağımızı düşünüyorum.” dedi. 

ABD İLE SORUNLARIMIZI ZAMAN İÇERİSİNDE ÇÖZECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeyi de değerlendirerek, “Biden ile yaptığımız görüşme kendisi ile göreve geldikten sonra ilk temasımız olması açısından önemliydi. İki ülke arasındaki ilişkilerde yeni dönemi başlatmak için bir araya geldik. Aramızdaki sorunları masaya yatırdık. Bununla da kalmadık bundan sonraki dönemlerdeki ilişkiler açısından da görüşmeler yaptık. İşbirliği alanlarımızın çok daha geniş olacağı konusunda mutabık kaldık. ABD ile diyalog kanallarımızı güçlendirmek münasebetiyle bu görüşmeleri iş birliğine döntüreceğiz. Aramızdaki sorunları zaman içerisinde çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Salgının ekonomik etkileri hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgında yaşanan gelişmeler ve izlenecek yol haritası en önemli gündemimizi oluşturuyor. Türkiye salgın döneminin dünyada parlayan yıldızı olmuştur. Yaşanan olumsuzlukları destekleme paketleri ile hafifletmeye çalıştık. Ülkemizi yüksek teknoloji ürünlerinin pazarı değil üreticisi yapmak için adım adım ilerliyoruz. Tarımda yaşanan kuraklık nedeniyle ortaya çıkacak muhtemel sıkıntılara karşı tedbirlerimizi alıyoruz. Fiyatları aşırı yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. Uygun fiyatlı yem satışlarını TMO ile başlatacağız. Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini de bir ay daha uzatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Haziran ayında aşılamayı hızlandırıp oldukça iyi bir yere geldik. Bugün itibariyle yaptığımız aşı sayısı 43 milyona yaklaştı. Son 1 haftada nüfüsuna oranla en çok aşılama yapan ülke olduk. Türkiye inşallah bu süreci başarı ile geride bırakacak. Biz birliğimize, beraberliğimize sahip çıktıkça Allah'ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI KALDIRILIYOR

Kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünkü toplantımızda önümüzdeki dönemde uygulamaya sokacağımız kararları aldık. Bu kararlar 1 Temmuz'dan itibaren uygulanmaya başlanacak. Sokağa çıkma yasaklarını kaldırıyoruz. Seyahat kısıtlamasını da kaldırıyoruz. Kamuda esnek çalışma dönemi sona eriyor. HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecektir. Konuyla ilgili diğer ayrıntılar İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelge ile duyurulacaktır.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@