Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Yeni Kararları Duyurdu! İşte Alınan Yeni Ekonomik Kararlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından alınan yeni ekonomik kararları açıklandı. İşte kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları...

Finans 03.01.2022 - 20:10 03.01.2022 - 20:10 Engin Uzunoğlu

Bugün düzenlenen kabine toplantısında alınan kritik ekonomik kararlar Cumhrubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Kabine toplantısı biter bitmez millete sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları ile yine gündem belirledi.

İHRACAT AÇIKLAMASI

Türkiye'nin ihracat rakamları hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2021 yılında Türkiye ekonominin lokomotifi olan ihracatta büyümesini sürdürmüştür. Türkiye olarak geçtiğimiz yıl ulaştığımız 225 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinde ilk defa küresel hracattan aldığımız payı yüzde 1'in üzerine taşıdık. 20 yıl önce 88 milyar doları bulmayı bulmayan dış ticaretimiz 500 milyar dolar sınırına dayandı. Dış ticaretimizde milli paramızı klullanım seviyemizin 183 milyara ulaşması da bir diğer önemli gelişmedir. 2021 ihracatımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2022'de ihracatımızı daha ileri seviyeye çıkartmak için gündemimizde çok sayıda plan, program ve düzenleme var." dedi.

Açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefimize daha çok yaklaşıyoruz. Aşama kaydedilen bir diğer alan da turizm olmuştur. Bu sektörde 2021'i 29 milyon turist sayısı ve 24 milyar doları aşan gelirle kapattık. Önceki yıla göre turizm gelirleri yüzde 100 artmıştır. Akdeniz havzasındaki rakiplerimizi de turizmde geride bıraktık. Artık hedefimiz çok daha yüksek bir gelir seviyesine çıkmaktır. İnşallah 2022 yılı bu hedefe biraz daha yaklaştığımız bir sezon olacaktır." ifadelerini kullandı.

KOSGEB DESTEĞİ MÜJDESİ

KOSGEB desteği müjdesi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "KOSGEB destekleriyle ilgili bir müjeyi paylaşmak istiyorum. Son 12 aydaki çalışan sayısını koruyup meslek lisesi mezunu veya üniversite mezunu gençlerimizi 12 ay istihdam edenlere 100 Bin TL destek veriyoruz. Kadın istihdamında bu destel 110 Bin TL'ye çıyor. Bu desteklerin geri ödemeleri 24 ayda faizsiz olacaktır. İşletmeleri buna katılmaya davet ediyoruz." dedi.

DÖVİZ AÇIKLAMASI

Ekonomi açıklamalşarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2022'de büyümede çift haneli rakamları yakalayacağımıza inanıyorum. 2021'deki büyüme rakamları bunın göstergesidir. Salgın döneminde en hızlı toparlanan ülkelerden birisi olduk. Ancak bu süreçte bazı bedellerde ödedik. Döviz kularında yaşanan gerçekçi olmayan dalgalanmalar yaşladık. Gerçekçi olmadığı için bunu sorun etmiyoruz ama bir yerden sonra dışarıdan ve içeriden müdahaleler oldu. Daha önce de benzer saldırılara ve tuzaklara mazur kalmıştık. Aldığımız tedbirlerle o sinsi saldırıların önünü kesmiştik. Son saldırılarda da panik yaratarak piyasalara müdaha etmek istediler. Ancak açıkladığımız tedbirlerle bunun da önüne geçtik. Parasının değerini korumak isteyen vatandaşlarımız, özellikle iş dünyasına sunduğumuz alternatiflerin piyasalar tarafından benimsendiğiniz gördük. Kur korumalı mevduat sistemini genişletiyoruz. Bu yaklaşımı yeni araçlar ve yöntemlerle 2022'de daha da güçlendireceğiz." şeklinde konuştu.

Ekonomi alanında atılacak yeni adımlar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Merkez Bankası gerekli tebliğleri yayınladı. Döviz ve altın cinsi hesaplardan vadeli TL hesaplara dönüşte zorunlu karşılıktan ve stopajdan çıkarıldı. Temettü gelirlerine uygulanan stopaj oranı yüzde 15'ten yüzde 10'a indirildi. Vatandaşlarımızın altınlarını bankalar, darphane ve kuyumcular vasıtasıyla sisteme dahil etmelerini sağladık. Talep edenler bankalardaki altın hesaplarını fiziki altın olarak alabilecekler. Bu konuda ilgili protokol yakında hayata geçiyor. Türk lirası için Hazine desteğinin ihracat veya imalat sanayisi için kurumnlar vergisinde 1 puan indirim yapılmasına ve buna dair diğer kanuni değişiklikler yarın TBMM'ye sunulacaktır. Ayrıca fiyat farkı çalışması da TBMM'Nin takdirine sunulma aşamasındadır. Biz milletimize ne söz verdiysek yaptık." dedi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ TARİFELERİ VATANDAŞLARIN LEHİNE DEĞİŞTİ

Fahiş fiyat artışlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2021'de canımızı yakan bir dşğer husus da yüksek enflasyon ve fahiş fiyat artışlarıdır. Türkiye'de fiyat artışlarının sebepleri bellidir. Dünyada fiyatların yükselmesi bunların birisidir. Enerji fiyatlarındaki aşırı yükseliş nedeniyle pek çok ülke elektrik tarifelerini 3 kat arttırmak zorunda kaldı. Biz ise vatandaşımızı koruyacak bir yol izledik. Geçtiğimiz yıl yarı fiyatının altında enerji satışları gerçekleştirdik. 2021'de doğalgaz, elektrik ve benzinde 165 milyar liralık fedakarlık yaptı. 2022'de bu fedakarlıklar devam ediyor. Elektrik ve doğalgaz faturalarında tarifeler vatandaşlarımızın lehine değişmiştir. Vatandaşlarımızı fiyat artışlarına ezdirmeme sözümüzü yerine getiriyoruz. Vatandaşlarımıza yapılan kömür yardımını doğalgaz faturası desteği olarak da verilebileceğini müjdeliyoruz." ifadelerini kullandı.

Enflasyon ile mücadele edileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Ertdoğan, "Akaryakıtta vatandaşlarımız diğer ülkelerdeki fiyat artışlarına göre daha uygun fiyatlarla erişebilmektedir. Market raflarındaki artışlar küresel fiyatlardaki artışlarla alakalıdır. Ancak bazı fiyat artışlarının bundan kaynaklanmadığını görüyoruz. Bunun için de gerekli adımları atıyoruz. Tüm bunlara rağmen fiyat artışlarından ister istemez etkileniyoruz. Bu sadece bizim ülkemize özel bir durum değildir. ABD son 40 yılın, Almanya ve İspanya son 30 yılın en yüksek enflasyon rakamlarının sancısı ile kıvranmaktadırlar. Tüketici fiyat endeksinde gerçekelşen artışlar bu sancının devam edeceğini gösteriyor. Öncelikle her ne sebeple olursa olsun vatandaşlarımızın yüksek enflasyon tablosu ile karşı karşıya kalmasından dolayı üzüntülüyüz. Enflasyonda en çok mücadele eden hükümet olarak bununla mücadele etmekte kararlıyız. Döviz kurlarındaki dalgalanmaların enflasyonda etkili olduğunu görüyoruz. Döviz kurunda köpüğü nasıl aldıysak enflasyonda da bunu yapacak. 2022'de enflasyonu çok daha fazla gerileteceğiz." dedi.

Emekli ve memur maaş zamları hakkında açıklama yapan Cumhuırbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımızın gelirlerini enflasyonun altında ezdirmeyecek özel tedbirler aldık. Asgari ücret zammı bunun göstergesidir. Asgari ücrete endeksli ücretler de aynı oranda artmıştır. Memurlarımızın maaşlarında toplamda yüzde 28 oranında bir artış yapılacaktır. Memurlarımızın Ocak ayı zammı olan yüzde 5'i yüzde 7,5'a çıkardık. Memur maaş zammını da yüzde 30,5'a yükseltmiş olduk. Aile yardımı konusunda da güncellemeler yapılmıştır. Emeklilerimizin maaşlarında genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz. Buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerle ilgili yeni bir alt sınır belirledik. Artık 2.500 TL'nin altında maaş alan emeklimiz olmayacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomi hedeflerine ulaşacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ekonomisi hedeflerine ulaşmış ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde olmuş bir Türkiye'ye hiç olmadığı kadare yakınız. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteği ile tarihi tekerrür ettirmeyecek ve hedeflerimize ulaşacağız. Son 20 yılda milletizle birlikte pek çok sınavdan alnımızın akıyla geçtik. Biz milletimize aşığız. Biz milletimizin dertlisiyiz. Biz terör örgütlerine karşı olan mücadelemizi sonuna kadar vermekte kararlıyız." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@