Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabinede Alınan Ekonomi Kararlarını Duyurdu! Faiz, Enflasyon, Memur Maaşları Ve Burs Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen kabine toplantısında alınan kararları millete sesleniş konuşması yaparak duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabinede Alınan Ekonomi Kararlarını Duyurdu! Faiz, Enflasyon, Memur Maaşları Ve Burs Açıklamaları

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantıda alınan kritik kabine kararlarını kabine toplantısının hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı kapsamlı açıklama ile ekonomi alanında çok sayıda mesaj verirken yeni kararları da duyurdu.

Bütçe ile alakalı olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen ve kabul edilen 2022 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum. Oldukça uzun bir bütçe maratonu süreci oldu. 225 kamu idaresinin bütçesinden oluşan görüşmeler 385 saati aşmıştır. Türkiye'yi yatırım, istihdam, üretim odağı ile büyütme konusunda bu bütçe faydalı olacaktır. Yenilikçi ve çevre yönleriyle öne çıkan bir bütçe hazırlanmıştır. 2022 bütçesi milletimizin refahına hizmet edecek şekilde hayata geçirilecektir. Bütçede tarımsal desteklere 26 Milyar TL, yatırım harcamalarına 148 milyar TL kaynak ayrılmıştır. Kalkınma yatırımlarına bütçe ortalamasının kızmında bütçe ayrılmıştır." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EKONOMİ AÇIKLAMALARI

Türkiye'nin en büyük 10 ekonomi arasına gireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye geçtiğimiz 19 yılda ortalama yüzde 5,1 oranında büyümüştür. Küresel finans krizinin etkisi ile 2009'da yaşanan küçülme dışında her yıl büyüme gerçekleştirdik.Salgın döneminde herkes küçülürken biz büyüdük. Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin nüfusu artmış ve istihdamı arttırarak milletimizin iş ve aş sahibi olmalarını sağladık. Ülkemize 3,5 trilyon dolarlık alt yapı ve üst yapı yatırımları yaptık. Her alanda tüm dünyada herkese dudak ısırtacak adımlar attık. bunları yaparken hangi tuzakları, hangi engelleri aştığımızı milletimiz biliyor. Şimdi de ülkemizi dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisine sokacak bir mücadeleyi veriyoruz." açıklamasını yaptı.

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokraside, kalkınmada, güvenlikte hak ettiği yere getirdiğimiz Türkiye'yi ekonomide de geliştirmeye kararlıyız. Fiyat artışları hepimizin elbette canımızı yakıyor. Bizim milletimiz bu sorunlarla baş edecek iradeye sahiptir. Stokçuluk ve fahiş fiyatlarla ilgili olarak ilgili kurumlarımız harekete geçmiştir. Çalışanlarımızı hayat pahalılığı altında ezdirmeme sözümüzü yerine getiriyoruz. Asgari ücrette yüzde 50'nin üzerinde artış yaparak en düşük geliri 4.250 TL'ye çıkarttık." ifadelerini kullandı.

Yeni düzenlemeler yapıldığını söyleyen ve bunları genel hatları ile açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üretimi ve istihdamı desteklemek için çeşitli başlıklar altında çok sayıda düzenlemeyi hayata geçiriyoruz. Serbest piyasa ekonomi içerisinde yeni araçları devreye alıyoruz. Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten dolayı kaygı duyan vatandaşlara yeni bir alternatif getiriyoruz. İnsanlarımızın bankadaki Türk lirası varlıkları mevduat kazançları kur kazançlarının altında kalırsa vatandaşlarımıza bu farklar ödenecek. Kur daha yüksek olacak diye vatandaşlarımızın mevduatlarını TL'den çıkarmalarına gerek kalmyacak.

İhracatçılarımıza ileri vadeli kur rakamı Merkez Bankası tarafından verilecek. Bu vadede herhangi bir zarar meydana gelirse bu kur farkı Merkez Bankası tarafından karşılanacak. İhracat ve sanayi içim kurumlar vergisinde 1 puan indirim yapıyoruz. Bu adımla kayıt dışı ekonomiyi azaltmak ve ihracatı özendirmeyi amaçlıyoruz. Kar payı üzerinde yapılan vergilendirme de yatırımcılar tarafından yük haline gelmiştir. Bu konuda da düzenlemeye gidiyoruz." dedi.

Yastık altındaki altınlara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değerinden 5 bin ton altın olduğu bilinmektedir. Bu altınların ekonomiye kazandırılması yeni araçlar geliştirilecektir. Kredi Garanti Fonu desteği ile uzun vadeli işletme kredileri verilecektir. Ülkemizdeki istikrar ve güven iklimini güçlendirecek tüm bu tedbirleri süratle hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

MEMURLARA MÜJDEM VAR DİYEREK AÇIKLADI

Memurlara müjdemiz olsun diyerek konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücretin gelir ve damga vergisinden muaf olma uygulamasını tüm çalışanlarımızın faydalanması şekilde genişletmiştik. Tüm çalışanların asgari ücret kadar kazançları gelir ve damga vergisinden muaf olacak. Memurlar da bu kapsama alınacak. Bu şekilde memur maaşlarında artış olacaktır. Memurlarımıza hayırlı uğurlu olsun." dedi.

FAİZLERİ YÜKSELTMEKTEN BAŞKA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ YOK

Faiz ve enflasyon konusunda da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin hayrına yapılan hiçbir işe destek vermeyenlerin bugün söylediklerinin bizim nezdimizde hükmü yoktur. Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli diyenlerin karın ağrılarını gayet iyi biliyoruz. Acil önlemler çağrısı yaparak safını şaşıranları da yakından takip ediyoruz. Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararları ile döviz kurlarındaki değişimleri öne çıkararak cinlik yapanların farkındayız. Swap anlaşmalarının önceden belirlenen kur üzerinden yapıldığı dedikodularını yapanların hangi alçak düşünceye hizmet ettiklerini biliyoruz.

Bir süre sonra dengeler yerine oturduğunda bu felaket tellalarının sözlerini alınlarına yapıştıracağız. Biz bu oyunu kendi kurallarımızla oynayıp hedeflerimize ulaşacağız. Faizlerin yükseltilmesinden başka tek bir çözüm önerisi olmayanların dünyadan bihaber olduklarını görüyoruz. ABD'ye baksınlar sıfır faiz var. Çin'e baksınlar orada da faiz yok. Biz de faiz indirimleri ile bu yola girdik. Görecekler birkaç ay sonra enflasyon nasıl düşecek. Biz göreve geldiğimiz faiz neredeydi, enflasyon kaçtı ve nerelere indirdik bir baksınlar. Önceden yaptık ve yine de yapacağız. Biz yaşadık, biz uyguladık. Faizi de enflasyonu da milletimize söz verdiğimiz seviyelere çekeceğiz." dedi.

TÜRKİYE FAİZ ARTIRIMI YAPMAYACAK

Türkiye'nin faiz artırımı yapmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünya ekonomisinin yüzde 80'ini oluşturan küresel güçler ekonomi kavgasına başladılar. Çok güçlü finans yapılarına sahip olmalarına rağmen sürekli parasal genişlemeye giden gelişmiş ülkeler var. Bu ülkelerin para politikaları istihdamı koruma odaklı olarak belirlenmektedir. Bu ülkeler belirsizlik batağından hala kurtulamadıklarını kendileri itiraf ediyorlar. Hükümetlerimiz döneminde sanayimiz ayakta tutulmuş ve ticaret ile ihracatımız geliştirilmiştir. Dünya 220 trilyon dolarlık borç batağında yüzerken Türkiye'ye faiz artırımı yaptırtmak akıl karı değildir." şeklinde konuştu.

ENFASYONU BÖYLE DİZGİNLEYECEĞİZ

Enflasyonun dizginleneceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazinemizin borçlanma faizlerini belirleyen risk primlerinin yüksekliğinin Türkiye ekonomisi ile bir ilgisi olmadığını vicdan sahibi iktisatçılar söylüyorlar. Dünyada farklı modeller ortaya çıkarken Türkiye'yi hale eski modellerle değerlendirmek doğru değildir. Biz yeni bir modeli teklif ediyoruz. onlar ise ülkemizi eski Türkiye'ye geri götürmek istiyorlar. Biz elimizdeki imkanlara, potansiyelimize, gerçekleşmelere, verilere, dünyaya ve ihtiyaçlara bakarak yolumuza devam edeceğiz. Döviz kurunu da bu şekilde istikrara kavuşturacağız, enflasyonu da bu şekilde dizginleyeceğiz. Milletimiz bize inanıp, güvensin. Küresel ekonomide bir süredir yaşanan gelişmelere baktığımızda dünyadaki para bolluğu önce maliyetleri sonra fiyatları arttırmış." dedi.

TÜRKİYE YÜKSEK FAİZLE PARA KAZANILAN BİR ÜLKE OLMAYACAK

Türkiye'nin yüksek faizle para kazanılan bir ülke olmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyük ekonomiler kendi aralarındaki kavganın faturasını diğer ülkelere kesmek istiyorlar. Bu biz oyuna gelmeyeceğiz. Bundan dolayı yatırım, üretim, ihracat, istihdam, cari fazla diyoruz. Bunları engelleyecek herhangi bir adım atılmasına izin vermeyeceğimi buradan söylüyoruz. Artık bu ülke yüksek faizle para kazananların ülkesi olmayacak. Artık bu ülke IMF programları ile ekonomisini rehin veren bir ülke de olmayacak. IMF'ye 23,5 milyar dolarlık borcumuzu 2013'te sıfırladık. Merkez Bankası'nın 27,5 Milyar Dolar döviz rezervi vardı şimdi 120 Milyar Dolar oldu. Artık bu ülke sıcak para hülyası ile avutulamayacak. Bunun yerine kaynaklarımızı yatırımcımızın, sanayicimizin, turizmimizin, çalışanlarımızın emrine vereceğiz. Kamu bankaları onların emrindedir. Ancak kamu bankalarından kredi alıp bunu bir başka yere taşıyıp paradan para kazanmaya çalışanların alnını karışlarız." ifadelerini kullandı.

DÖVİZDEN KAZANÇ ELDE EDENLERE TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Yatırımcılara samimi oldukları müddetçe destek vereceklerini söyleyen Cumhrubaşkanı Erdoğan, "Üretimimizin bir kısmı ithalata bağlı olduğu için sanayimizin esnek olmadığını biliyoruz. Bunu da adım adım çözeceğiz. Ülkemizde bir kesimin hala döviz kurundan kazanç elde etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Biz bundan taviz vermeyeceğiz. Yatırımcı karşımıza samimi olarak projesi olarak gelsin ve biz ona destek verelim. Bu kötü alışkanlıkların sonunu da getireceğiz." dedi.

DÖVİZ KURLARINDAKİ YÜKSELİŞLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Döviz kurlarındaki yükselişlerin gerçeği yansıtmadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Döviz kurlarında meydana gelen yükselişler gerçekleri yansıtmıyor. Hala yastık altında, bankalarda vatandaşlarımız milyarlarca dolar dövizi var. Türkiye'de döviz sıkıntısı değil döviz bolluğu var. Sadece küresel gelişmelere bağlı olarak kurlarda dalgalanmalar yaşanıyor. o da bir süre sonra sona erecek. Türkiye üretiyor, ihracatı artıyor. Güçlü bir ekonomiye sahibiz. Gümrük kapılarında ihracat odaklı tırlar mal taşımaya yetişemiyor. Gelecek yıl cari fazla vereceğiz. Bütçe hedeflerinde en küçük bir sapma yok. Bankacılık sektörü sapasağlam duruyor. " ifadelerini kullandı.

BURS VE KREDİ MİKTARLARI ARTTI

Üniversite öğrencilerine de müjde verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir müjde de üniversite öğrencilerine vermek istiyoruz. 2022 yılında burs alan öğrencilerimizin sayısını 180 bin kişi daha arttırıyoruz. Bu ülkede üniversite harçlarını biz kaldırdık. Bizden önce 45 TL burs veriyorlardı. Biz onlardan aldık bunu. Kredi alan tüm öğrencilerimizin bunun geri ödemesini mezuniyetten sonra 2 yıl erteleyebiliyorlar. Geçtiğimiz yıl lisans öğrencilerine 650 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.300 TL ve doktora öğrencilerine 1.900 TL burs ver kredi vermiştik. 2022 yılında burs ve kredi ücretlerini lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1700 TL ve doktora öğrencilerine 2.550 TL şeklinde ödeyeceğiz." dedi.

SONRAKİ HABER