Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuştu, Dolar Tepetaklak Oldu! Dolar Kuru Kaç TL'ye Düştü, Şu Anda Kaç TL'den İşlem Görüyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından yaptığı ekonomi açıklamaları ile beraber dolar kuru tepetaklak oldu. Kur sert düşerken dolar kaç TL oldu?

Finans 20.12.2021 - 21:33 20.12.2021 - 21:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dolar kuru bu haftaya yüne yükseliş trendinde başlarken akşam saatlerinde 18,30 TL seviyesine kadar yükselmişti. Dolar kurunda meydana gelen bu yükselişer vatandaşları tedirgin ederken tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapılan kabine toplantısına çevrilmişti. Kabine toplantısında alınacak ekonomi kararlarına kilitlenen piyasalarda gergin bir bekleyiş hakim olmuştu. 

DOLARİZASYONUN ÖNÜNÜ KESECEK ÇOK KRİTİK HAMLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının hemen ardından alınan yeni ekonomi kararlarını duyururken uzunca faiz, enflasyon ve döviz kurları ile alakalı açıklamalarda bulundu. Döviz kurlarındaki yükselişlerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en kritik açıklaması ise bankalarda TL mevduatlarına kur farkı ödemesi yapılamasına dair karar alınması oldu. TL mevduatlarını güçlendirecek bu karar aynı zamanda dolarizaysonun da önünü kesecek bir uygulama olarak değerlendirildi.

DOLAR KURU TEPETAKLAK OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmaya başladığı sırada dolar kuru piyasalarda 18,30 TL'den işlem görüyordu. Ancak bu açıklamaların ardından dolar kuru kelimenin tam anlamıyla tepetaklak oldu. Dolar kuru sert bir şekilde düşerken 14,94 TL seviyesine kadar geriledi. Piyasalar bu sert düşüş ile bir anda şoka uğrarken dolar kurunda son bir düzeltme geldi ama bu çok sınırlı kaldı. Dolar kuru şu anda 15,05 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

dolar kuru-1

Dolar kurunda asıl fiyatlamanın ise yarın Türkiye'de piyasaların açılması ile ortaya çıkması bekleniyor. Kurda meydana gelen bu gerilemelerin hızının yarın sabahtan itibaren artacağı düşünülüyor. Dolarizasyona karşı beklenmedik bir hamle yapılması ile bundan sonraki dolar kuru fiyatlaması çok daha yaklından takip edilmeye başlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@