Cumhurbaşkanı Erdoğan Kredi Müjdesi Verdi, Merkez Bankası Ucuz Para Musluğunu Açtı: 0.75 Faiz Oranıyla Destek Kredisi!

Merkez Bankası ucuz kredi musluğunu sonuna kadar açtı. Bankaların faiz indirimine yanaşmaması üzerine TCMB ve hazine destekli yeni düşük faizli destek kredileri açıklandı! Son dakika kredi haberi!!!

Finans 21.04.2022 - 08:15 21.04.2022 - 08:26 Gülcan Özer

Ekonominin desteklenmesi ve üretim ile istihdamın artması amacı ile Merkez Bankası 2021 senesinde faiz indirimi yaparak politika faiz oranı için uygulanan oranı yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine kadar düşürmüştü. Yükselen enflasyon rakamlarına rağmen üretimi ve istihdamı desteklemek adına faiz oranlarını yükseltmeyen Merkez Bankası, bu indirimi kendi oranlarına yansıtmayan bankalara da tepki göstermişti. 

Enflasyon sunum toplantısında konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bankaları kendilerinin düşük faiz oranları ile fonladığını ancak buna rağmen bankaların yüksek oranlarla kredi verdiklerini belirterek eleştirilerde bulunmuştu. Aradaki kar marjının son derece yüksek olduğuna dikkat çeken Kavcıoğlu'nun açıklamaları o tarihte bankalara üstü kapalı bir uyarı olarak yorumlanmıştı. 

MERKEZ BANKASI FAİZİ DÜŞÜRMEYEN BANKALARA RESTİ ÇEKTİ, 0.75 FAİZLİ DESTEK KREDİSİ GELDİ! 

Yapılan tüm çağrılara ve açıklamalara rağmen bankalar bir türlü piyasanın ihtiyaç duyduğu faiz indirimini yapmazken, bankaların kredi iştahını kaybetmesinin ardından Merkez Bankası devreye girdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında açıklanan ucuz kredi desteği müjdesinin detayları da belli olmaya başladı. 

destek kredisi 3

2 SENE ERTELEMELİ DESTEK KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması ile açıklanan 150 milyar liralık destek kredisinin detayları belli olmaya başladı. 50 milyar liralık bölümü turizm sektörüne 100 milyar liralık bölümü ise ihracat sektörüne aktarılacak olan kredide Merkez Bankası kaynak olarak kullanılacak. 

destek kredisi 2

Kredinin yıllık faizi yüzde 9 olarak uygulanırken bu da aylık yüzde 0,75 faiz oranı ile destek kredisi çekilmesi anlamına gelecek. Kredi paketinde 2 sene ertemeli ödeme imkanı da sunulacak. İhracatçı ve turizmcilerin yanı sıra çiftçiye ve havyancılık yapmak isteyenlere de Ziraat Bankası ucuz kredi dağıtacak. 

destek kredisi 1

ZİRAAT BANKASI KÖYE DÖNÜŞ KREDİSİ! SIFIR FAİZLİ 200 BİN TL, FAİZSİZ KREDİYE EK DÜŞÜK FAİZLİ 50 BİN TL KREDİ!

Bir diğer destek kredisi de Ziraat Bankası tarafından Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesi kapsamında verilecek olan faizsiz kredi verdi. Köye dönüş kredisi olarak ta anılan kredi paketinde köyünde havyancılık yapacak kişilere faizsiz 200 bin TL destek kredisi ve düşük faizli 50 bin TL işletme kredisi veriliyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@