Cumhurbaşkanı Erdoğan Mavi Vatan Tatbikatına Canlı Bağlantı ile Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mavi Vatan Tatbikatına, Devlet Konukevi'nden canlı bağlantı yoluyla katıldı. Erdoğan konuşmasında, Türkiye'nin güçlü deniz kuvvetlerine değindi.

Gündem 21.04.2022 - 16:31 21.04.2022 - 16:31 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı bağlantı yoluyla Mavi Vatan 2022 tatbikatına bağlandı. Vatan topraklarının güvenliğini sağlamak ve vatandaşların huzur içinde yaşamaları için gayret gösteren kuvvet komutanlarına teşekkürlerini iletti. Gece gündüz görev başında olan kahraman askerlerin varlığının bugünkü huzurun sebebi olduğunu söyleyen Erdoğan, Mavi Vatan 2022 tatbikatının yerli ve milli silah sistemlerinin test edilmesi ve harekata hazırlık eğitimlerinin tamamlanması için önemli olduğunu vurguladı.

mavivatan

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR DENİZ KUVVETİNE SAHİP
Türkiye'nin güçlü bir deniz kuvvetine sahip olmasının tercih değil zorunluluk olduğunu söyleyen Erdoğan: "Bunun için deniz kuvvetlerimizi hem araç gereç hem personel bakımından sürekli geliştirmeye, vatan savunmasına en üst düzey katkı vermeye hazır halde tutmaya özel önem veriyoruz. İnşa ettiğimiz yeni gemilerle, denizaltılarla, gemilerimiz için geliştirdiğimiz silah sistemleriyle, bölgesinin ve dünyanın en güçlü deniz kuvvetine sahip ordusu olana kadar bu çalışmaları kararlılıkla devam ettireceğiz." açıklamasında bulundu.

Türk ordusunun pek çok yerde insani yardım operasyonlarını yöneten bir askeri güç olduğunu söyleyen Erdoğan, gelişmiş ve modern olduklarını iddia eden ülkelerin sığınmacıları denizlerde ölüme terk ettiğini söyledi ve Türk deniz kuvvetleri ve sahil güvenliğinin binlerce canı sularda kaybolmaktan kurtardığını açıkladı.

mavivatan2

MAVİ VATAN 2022'YE 12 BİN PERSONEL KATILIYOR
Mavi Vatan 2022, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük tatbikatlarından bir tanesi. Tatbikata 122 bin gemi, 41 hava vasıtası ile 12 bin personel katılıyor. Tatbikat Ege ve Akdeniz'de icra ediliyor. İnsansız hava araçlarının da etkin şekilde kullanıldığı tatbikata, çok sayıda uçak ve helikopter de katılıyor.

Emlak365.Com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@