Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Rakamı Açıkladı: Türkiye'de Kaç Afgan Mülteci Göçmen Var?

Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'ye gelen Afganlı göçmen sayısını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Rakamı Açıkladı: Türkiye'de Kaç Afgan Mülteci Göçmen Var?

Sosyal medyada yayımlanan Türkiye'ye giren Afganlı göçmenlerin tartışmaları büyük yankı uyandırmış, sosyal medyada günlerde trende girmişti. Yurda gelen Suriyeli göçmenlerin yarattığı kaos ortamında birde Afganistan'dan yaşanan yoğun göç tepki çekmiş, "Afganlı göçmen istemiyoruz" diyen kişiler sosyal medyadan yoğun tepki göstermişti.

Yaşanan olayların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Cuma namazı çıkışı sonrasında ilk defa konu hakkında açıklama yaptı ve merak edilen resmi rakamı duyurdu. Türkiye'de toplam kaç Afganlı mülteci var, sınırdan geçen Afganlılar ne oldu, ülkelerine gönderilecek mi?

TÜRKİYE'DE KAÇ AFGAN MÜLTECİ VAR?

Her zaman olduğu gibi Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin Afganistan'a elinden gelen her türlü yardımı yaptığını belirterek konu hakkında halen temaslara devam ettiğini dile getirdi. Bir basın mensubunun muhalefet tarafından gündeme taşınan "Türkiye'ye 1,5 milyon Afganlı mülteci geldiği" iddialarının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi rakamı açıkladı.

Türkiye'ye şu ana kadar giren toplam mülteci sayısını açıklayan Erdoğan "Maalesef ana muhalefetin de muhalefetin de söylediği bu rakamların hepsi yalandır. Türkiye'de şu anda, emniyet kayıtlarında ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur" diyerek bu rakamı 300 bin kişi olarak açıkladı. Türkiye'nin sınırlarına yapılan duvarların düzensiz göçü önlemek amacı ile inşa edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban ile görüşme konusunda ise gerekirse konuşma yapabileceklerini ve kimseye kapılarının kapalı olmadığını söyledi.

SONRAKİ HABER