Cumhurbaşkanı Erdoğan Sinyali Vermişti! Bankada Parası Olanlara 32 Günlük Vadeli Mevduatta Merkez Bankası Freni

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimi sinyali verirken 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları için Merkez Bankası iddiası gündeme geldi...

Finans 25.08.2021 - 09:28 25.08.2021 - 09:28 Gülcan Özer

Yatırım araçları son dönemde dalgalı seyrini sürdürürken bankada parası olanlara peş peşe kötü haber geldi. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile faiz indirimi sinyali verilirken birikimini bankada tutanlara bir darbe de Merkez Bankası tarafından vuruldu. 

Yapmış olduğu başarılı dolar tahminleri ile ünlenen Remzi Özdemir bankada parası olanları ilgilendiren son derece önemli bir yazıya imza attı. Mevduat faizine para yatıran kişilerin faiz kazandıklarını sanırken aslında paralarını kaybettiklerini iddia eden Özdemir çarpıcı rakamlara yer verdi. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI FRENİ İLE 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ RAKAMLARINI TUTUYOR MU?

Ünlü ekonomist Remzi Özdemir yapmış olduğu yorumunda Merkez Bankası tarafından bankalara politika faiz oranı baskısı yapıldığını iddia etti. Şu anda Merkez Bankası politika faiz oranı rakamının yüzde 19 olarak uygularken bankalara el altından verilen talimat ile bu faiz oranı rakamının üzerine çıkılmaması yönünde uyarı yapıldığı iddia edildi. 

32 günlük vadeli mevduat faizi için bankaları aradığını belirten Remzi Özdemir 100 Bin TL hesap için kendisine verilen en yüksek faizi yüzde 17 olarak açıkladı. 6 banka ile görüşme yaptığını belirten Remzi Özdemir en yüksek yüzde 17 faiz oranı ile teklif aldığını söyledi. 

32-günlük-vadeli-mevduat-faizi-23-ağustos

TABELA FAİZ ORANI İLE UYGULANAN MEVDUAT FAİZ ORANI ARASINDA FARK VAR!

32 günlük vadeli mevduat faiz oranı rakamları için şu anda en yüksek faiz oranı rakamı yüzde 19.50 oranı ile Fibabanka Kiraz Hesap ile verilirken bu oranların tabeli faiz oranları olduğu ve yüksek faiz içni vözel şartlar istendiği belirtiliyor. Örneğin hoş geldin faizi veren bankalar için ilk kez hesap açma şartı aranırken dijital hesap için ise internetten vadeli mevduat hesabı açılması şartı aranıyor.

YÜZDE 17 FAİZ İLE HESAP AÇANLAR FAİZ ALARAK PARA KAZANDIKLARINI SANARKEN ASLINDA PARA KAYBEDECEKLER! 

Türkiye'de son 12 aylık enflasyon oranının yüzde 18.95 olduğunu belirten Remzi Özdemir bu oranın altında kalan tüm oranlarda vadeli mevduat faizi hesabına para yatıran kişilerin paralarının eriyeceğini dile getirdi. Yüzde 19 olan enflasyona karşı yüzde 17 oranı ile hesap açılmasının stopaj payı da eklendiğinde yüzde 3 değerinde para kaybı olduğunu belirten Özdemir paranın değerinin yok olup eridiğini söyledi...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@