Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! EYT Çıkacak Mı, EYT Nedir, Son Durum ve Son Dakika Gelişmeleri Neler?

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sonunda beklenen talimat verildi.

GÜNDEM 12.09.2019 - 12:25 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sonunda beklenen talimat verildi. Peki, EYT çıkacak mı, EYT ne demek, emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak, EYT müjdesi gelecek mi, yaşa takılanlar son dakika haberleri!

Emeklilikte yaşa takılanlar tarafından beklenen EYT müjdesi hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. 



EYT Son Dakika Gelişmesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaşa Takılanlar İçin Talimat Verdi



Konu hakkında açıklama yapan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç "Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin' görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek.



Geçenlerde kendisiyle konuştum. 'Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var' dedi. Bir parça umutlandım. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor" diyerek umut verici açıklamalarda bulundu. 



EYT Ne Demek, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Nedir?



1999 yılında yapılan yasa değişikliği ile emeklilik şartları değiştirilmişti. 



Yapılan değişiklik öncesinde SSK emeklisi olabilmek için çalışanların kadınlarda 20 yıl erkeklerde ise 25 yıl çalışma süresi ve 5000 prim günü şartı aranıyordu. 



Bu şartları taşıyan herkes yaşa bakılmaksızın emekli oluyorken 99 yılında SSK'nın genç emekli olan kişilere ödedikleri aylık maaş nedeni ile batma noktasına geldiği ididası ile yapılan yasa değişikliği ile emeklilikte yaş şartı da getirilmişti. 



4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu İle Kademeli Yaş Şartı Getirildi



8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında prim günü ve çalışma süresi şartlarına yaş şartı da eklenerek emeklilik şartları değiştirildi. 



Kademeli olarak emeklilik yaşı kadınlarda 58 yaşa erkeklerde ise 60 yaşına çıkarıldı. 



2008 yılında yeniden kanun değişikliği yapıldığı ve kademeli olmak üzere hem erkeklerde hem de kadınlarda emeklilik yaşı 65 olarak belirlendi. 



 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@