Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi Temel Ürünlerde Fiyat Sabitleniyor! Hangi Ürünlerin Fiyatı Sabit Kalacak?

MKYK toplantısı sonrasında hayat pahalılığına ilişkin yeni kararlar ortaya çıktı. AK Parti kurmaylarından gelen teklifler üzerine ürünlerde fiyat sabitleme sistemi hayata geçebilir.

Finans 06.04.2022 - 15:51 06.04.2022 - 15:52 Büşra Uluşen

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında MKYK toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda görüşülen en önemli gündem maddelerinden biri hayat pahalılığı oldu. AK Partili kurmayla ise fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi amacıyla bazı ürünlerde fiyatların yıl sonuna kadar sabit tutulmasını önerdi. 

FİYATLAR TAKİP EDİLİP RAPOR TUTULACAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon rakamlarının açıklanması ardından gerçekleştirilen MKYK'da hayat pahalılığı ve ürün fiyatlarındaki artış konuları görüşüldü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KDV indirimleri konusunda talimatlarını yinelerken, AK Parti kurmayları ise konuya ilişkin önerilerini sıraladı. zincir marketlerin haksız rekabet oluşturduğu ve fiyatlarda yüksek artışlar yaptıklarını belirten Erdoğan, KDV indirimlerinin raflara nasıl yansıtıldığı konusunda takibin süreceğini ve bunların rapor edilmesi yönünde talimat verdi. 

Geçtiğimiz haftalarda önce temel gıda ürünlerinde KDV indirimi yapılarak yüzde 1'e düşürülen oran, şimdi de temel ihtiyaç ürünlerinde yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülerek fiyatlarda indirim yapılmasının önünü açmıştı. Ancak birçok zincir marketin indirimi etiketlere yansıtmadığı gözlemlendi.

ürün fiyatı sabitlenecek

20 TEMEL ÜRÜNÜN FİYATI YIL SONUNA KADAR SABİTLENEBİLİR

AK Parti kurmayları tarafından ise temel ürünlerde fiyatların sabitlenmesi önerisi geldi. Öneride, vatandaşın cebini zorlayan bazı tüketim ürünlerinin tespit edilmesi ve bu ürünlerin fiyatlarının sabitlenerek yıl sonuna kadar aynı kalması hedefleniyor. 

Kurmaylar tarafından önerilen bu teklifin hayata geçirilmesi halinde fiyatı en çok artan un, sıvı yağ, toz şeker, bebek bezi ve diğer birçok ürünün fiyatı 2022 yılı sonuna kadar sabitlenerek fiyat artışlarının önüne geçilebilecek. Böylelikle vatandaşlar fahiş fiyat artışından bir süre korunarak ihtiyacı olan ürünleri 'yarın pahalanır' endişesiyle almak zorunda kalmayacak. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@