Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdim Demişti! Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

Kredi faiz oranları ne zaman düşecek sorusuna ekonomistlerden yanıt geldi. Banka faizleri ne zaman düşer, konut kredisi faizleri düşecek mi, banka kredileri ne olur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdim Demişti! Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması büyük heyacan yaratmış, kredi çekme planları olan ve yüksek faizli kredi çekmek zorunda kaldığı için yapılandırma müdjesi bekleyen kişiler yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştı.

Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı ile beklenen kredi faiz indirimi müjdesi ne yazık ki yükselen enflasyon rakamları nedeni ile zora girmiş ve politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinde sabit tutulmuştu.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN FAİZ İNDİRİMİ SİNYALİ VERMİŞTİ!

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüksek faize karşı olduğunu belirterek “Enflasyon tartışmaları sıklıkla yapılıyor. Ancak Ağustos ayını geride bıraktığımızda enflasyonda düşüşler olduğunu göreceğiz. Şu andaki enflasyon rakamlarının çok çok altında rakamlar olacaktır. Bunun da sinyalini buradan belli bir yerlere vermiş olalım" diyerek faiz indirimi açıklamasında bulunmuştu.

Yaşanan süreçte finans sektöründe Ağustos ayında faiz indirimi yapılabileceği beklentisi oluşmuş, ancak Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı öncesi açıklanan TÜİK TEFE TÜFE Temmuz ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde çıkınca bu beklenti karşılık bulmamış ve politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinde sabit tutulmuştu.

erdoğan-faiz-açıklaması-1

KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Bankaların kredi faiz oranları için beklentiler sürerken ekonomistler bunun için ilk olarak Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı rakamında indirim yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Merkez Bankası politika faiz oranı şu anda yüzde 19 olarak uygulanırken yapılacak olan indirim ile bankalara faiz sinyali verilmesinin öneminin altı çizilirken bu dönemde bankaların düzenledikleri kredi kampanyalarının takip edilmesi öneriliyor.

Bazı bankalar 3 ay ertelemeli kredi verirken bazı bankalar ise borç kapatma kredisi, doğum günü kredisi, dijital kredi, hoşgeldin kredisi gibi farklı isimler altında daha düşük faiz oranları ile kredi çekme imkanı sunuyorlar.

MERKEZ BANKASI EYLÜL AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ İNDİRİMİ KARARI ÇIKACAK MI?

Gözler süreçte Merkez Bankası'na çevrilirken bir sonraki Merkez Bankası toplantısı 23 Eylül 2021 tarihinde yapılacak. Uluslararası finans kuruluşları tarafından faiz indirimi için en erken 2021 senesinin sonuncu çeyreği işaret edildi.

Enflasyon rakamları için belirlenen hedeflerin tutturulması ve enflasyon rakamlarında beklenen düşüşün yaşanması durumunda politika faiz oranının Ekim ayı itibari ile düşebileceği belirtiliyor.