Cumhurbaşkanı Erdoğan Tam Kapanma Kararının Detaylarını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından alınan yeni kararları millete sesleniş konuşması ile duyurdu. Kabine toplantısında hangi kararlar alındı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tam Kapanma Kararının Detaylarını Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde bugün kabine toplantısı gerçekleştirildi. Tüm bakanların katılımı ile gerçekleştirilen kabine toplantısında alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan millete sesleniş konuşması ile kamuoyuna duyurdu.

TERÖRİSTLERİ SINIRLARIMIZIN İÇERİSİNE YAKLAŞTIRMIYORUZ

Türkiye'nin terörle mücadelede önemli bir aşama kaydettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık teröristleri sınırlarımızın içerisine yaklaştırmıyoruz. Bu konuda operasyonlarımız araksız sürüyor. Biz buna aralıksız devam edeceğiz. Kim kiminleymiş bizim çok da umrumuzda değil. Sınırlarımızda terör unsurlarının cirit atmasına izin verilmeyecektir.” dedi.

BİDEN HADSİZ BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTIR

ABD Başkanı Joe Biden hakkında da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD Başkanı Joe Biden'ın yaptığı açıklamalar tüm milletimiz gibi bizi de yaralamıştır. Bize soykırım ithamı yönlendiren çevrelerin her biri geçmişlerine baksalar insan içerisine çıkamayacak hale gelirler. 1 Dünya savaşında osmanlı topraklarında Avrupalıların yaptıkları hala hafızalarımızdadır. Millet olarak bugüne kadar kendi acılarımızı istismar eden bir zihniyete hiç kapılmadık. Ancak bunu çok yanlış anlamışlar. Bizim de kapsamlı bir muhasebe yapıp ortaya çıkan faturayı muahataplarımızın önüne koymamız gerekir. Her şehrimiz kendi kayıplarının peşine düşse bile Batılılara yeter. Batı'nın Ermeni meselesindeki tutumu bu yola çıkıyor. Tarihteki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkarılması siyasetçilere değil tarihçilere bırakılmalıdır. Yıllardır Ermeni iddiaları hakkında ortak bir komisyon kurulması teklifimize hala cevap alamadık. ABD Başkanı Biden hadsiz bir açıklamada bulunmuştur. Neye dayanarak konuşuyor bilmiyorum. Kimsesiz Ermeni çocuklara sahip çıkılarak bu ülkede yetimhaneler kuruldu Sayın Biden. Karabağ'da bir insanlık dramı yaşandı. 30 yıl Azerbaycan toprakları işgal edildi. Eğer soykırım diyorsanız aynaya bakıp değerlendirin. Kızılderilileri zaten söylememe gerek yok. Bunlar varken sizler Türkiye'ye soykırım yaftasını yapıştıramazsınız. ABD ve Avrupa tarihinde soykırım olarak nitelendirilecek çok sayıda hadiseyi örnek verebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası için içeride vedışarda ne gerekiyorsa onun

Koronavirüs salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Bu süreci ülkemiz ve milletimiz için en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sağlık hizmetleri konusunda herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Diyaliz hizmetleri bedelini yüzde 20 arttırdık. Çölyak tedavisinin ödeme tutarında yüzde 25 artış yaptık. SGK bütçemize maliyeti 7 Milyar TL'yi geçmiştir.

Koronavirüs gündemi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ramazan ayı ile tedbirleri sıkılaştırmıştık. Bu tedbirlerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Amacımız tedbirlerin maske, mesafe ve temizlik kurallarından temizlik vermeden uygulanmasıdır. Ramazan Bayramı'nın ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımları atabilmek için rakamların çok daha aşağıya çekmemiz gerekmektedir. Vaka sayılarını 5 binin altına çekmemiz gerekmektedir. Yoksa bunun bedelini ekonomik ve sağlık açısından çok ağır öderiz.” dedi.

Özel hastanelere yönelik açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetleri ile alakalı olarak ücret alındığına dair ücret alındığı şikayetleri alıyoruz. Hukuken bu ücret talep edilemez. Bu konuda vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı'na şikayette bulunabilecekler.” ifadelerini kullandı.

TAM KAPANMA DETAYLARI

Tam kapanma kararı alındığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Nisan 2021 yani Perşembe akşamı saat 19:00'dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 5'e kadar tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Yeme içme sektörlerinde sadece paket servis ile hizmet verecekler. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak diğer günlerde belirtilen saatlerde hizmet verebilecekler. Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları yüzde 50 kapasite ile çalışacaklardır. Uzaktan çalışan kamu personelleri sokağa çıkma yasaklarına tabi olacaklar. Tüm okullarda yüz yüze eğitime ara verilecek ve tüm sınavlar ertelenecektir. Tarım sektöründe çalışanların faaliyetleri için ayrıca bir düzenleme yapılacaktır. Kurumlarımız gereken tüm tedbirleri alacaktır.” şeklinde konuştu.