Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Ekonomisi Gelişmiş Ülkelerin Ekonomileri İle Yarışmaktadır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısına katılarak bir konuşma yapıp gündem değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye yönelik açıklamaları ile ses getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Ekonomisi Gelişmiş Ülkelerin Ekonomileri İle Yarışmaktadır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair açıklamalarda bulundu. AK Parti'nin TBMM Grup toplantısında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan başta ekonomi olmak üzere çeşitli konularda açıklamalar yaptı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ 2002 ÖNCESİ NASILDI?

Türkiye ekonomisinin AK Parti öncesinde oldukça kötü verilere sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2002'de biz göreve gelmeden önce Türkiye ekonomisinin halini o dönemi hatırlayanlar gayet iyi bilmektedirler. Yüksek kamu açığı, yüksek enflasyon, yüksek faiz, zayıf bir bankacılık sektörü, kırılgan sanayi altyapısı, yenilikçilik nedir bilinmeyen bir reel sektör ile karşı karşıya kaldık. Ülkemize o dönem hakim olan dinamikler siyasi dalgalanmaları kullanarak istikrarsız ve sağlıksız bir ekonomik yapıyı Türkiye'ye reva görmüştüler. Türkiye'nin bütün kalkınma hamleleri sürekli yara alıyor ve sonuç vermiyordu. Ülke olarak bir türlü gereken atılımları sahaya yansıtamıyorduk.” dedi.

EKONOMİMİZ GELİŞMİŞ ÜLKELERİN EKONOMİSİ İLE YARIŞIR HALE GELDİ

Türkiye ekonomisinin geldiği süreci de anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2002'den bugüne geldiğimizde Türkiye'de büyük bir ekonomik dönüşümün başarılı bir şekilde uygulandığını görüyoruz. En kısa sürede çözmekte kararlı olduğumuz bazı sıkıntılarımızın bulunmasına rağmen bugün karşımızda olumsuz bir tablo yoktur. Türkiye ekonomisi kırılgan yapısını geçmişte bırakmış ve şoklara karşı dayanıklı hale gelmiştir. Küresel çapta meydana gelen krizler dahi Türkiye ekonomisini ya etkilemiyor veya çok sınırlı bir şekilde etkiliyor. Ekonomimiz tüm bu zor süreçleri en az hasarla atlatabilme kabiliyetine kavuşmuştur. Sanayi altyapımız güçlenmiş, yenilik yapma kapasitemiz artmış, reel sektörümüz kuvvetlenerek pek çok gelişmekte olan ülkenin önüne geçmişizdir. Bugün Türkiye ekonomisi gelişmiş ülkelerin ekonomileriyle rekabet eder hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞIMIZIN DERDİNE BİZ DERMAN OLACAĞIZ

Vatandaşlara yönelik de ekonomi mesajları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkede tenceresini kaynatmakta zorlanan vatandaşlarımızın derdine bundan önce olduğu gibi bundan sonra da biz derman bulacağız. İş bulamadığı için geleceğe tereddütle bakan gençlerimizin sorunlarına bundan önce olduğu gibi bundan sonra da biz çözüm bulacağız. Salgın şartları nedeniyle ekmek teknesini çevirmekte zorlanan esnafımızın, sanatkarımızın, KOBİ'mizin önünğ bundan önce olduğu gibi bundan sonra da biz açacağız.” şeklinde konuştu.