Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine İtirazına İlişkin Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nden İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine ilişkin konuştu.

Gündem 23.05.2022 - 16:00 23.05.2022 - 16:00 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’ne katıldı. Burada yaptığı konuşmada, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine Türkiye'nin itirazına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yapılan yaptırımların unutulmadığını söyleyen Erdoğan, akla hayale gelmeyecek iftiralar atıldığını söyledi.

Türkiye'ye parasıyla verilmeyen silahların terör örgütlerine bedelsiz olarak verildiğini söyleyen Erdoğan: "5 Temmuz gecesi demokrasimize kasteden, 251 evladımızı şehit eden FETÖ’cü alçaklar birçok Avrupa ülkesi tarafından korundu. Bu devletler demokrasi düşmanlarını sorgusuz, sualsiz bağırlarına bastı. Suriye’de terör elebaşıları kırmızı halılar serilerek karşılandı." dedi. Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarının giderilmesinde ve 40 yıllık terörle mücadele sürecinde müttefiklerinden beklediği desteği göremediğini, ülkemizin çoğu zaman gizli ve açık yaptırım, tehdit, baskı ve şantajlara maruz kaldığını söyledi. 

İSVEÇ'İN YAPTIRIM UYGULAMASINI KENARA KOYAMAYIZ

Türkiye'nin NATO'da üyesi olduğu uluslararası kuruluşlarda hayati rol oynadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kimi müttefiklerimiz hâlâ yaptırımların kaldırılmasını konuşuyor, İsveç’in bize karşı yaptırım uygulamasını bir kenara koyamayız. İpe un serme politikasından vazgeçilmeli, terörle mücadelede destek ve yaptırımlar başta olmak üzere Türkiye’nin haklı beklentileri karşılanmalıdır. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade somut adımlar görmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından Selmanreis Denizaltısı'nda ilk kaynağı yaptı. Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme işlemi, Erdoğan'ın ilk kaynağı yapmasının ardından başlatıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@