Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'ye İlan Etti! Asgari Ücretliden Gelir ve Damga Vergisi Kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını müjdeledi.

Gündem 16.12.2021 - 15:56 16.12.2021 - 15:56 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 asgri ücret maaş tutarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında son 50 yılın en yüksek zam oranlarından birini sağladığı ilan etti. Yüzde 50'nin üzerinde net zam alan asgari ücretlilerden gelir vergisi ve damga vergisi de kaldırıldı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLAN ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında 2022 yılında asgari ücretlilere en düşük 4.250 TL ödeneceğini duyurdu. Bu rakamın ayrıca AGİ rakamları ile artacağını ve evli ve çocukların maaşlarının daha da yükseleceğini ifade etti. 

İlan edilen zam oranları ile evli eşi çalışmayanlar için maaş tutarları 4.700 TL'ye kadar çıkacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca gelir vergisi ve damga vergisinin asgari ücretliden kaldırıldığını duyurdu. 

"Asgari ücreti belirledik. Buna göre 2022'de asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 TL olarak uygulanacak. Çalışanın evli olması ve çocuk sayısına göre yükselmektedir. Son 50 yılın en yüksek rakamı olan Asgari Ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretim çalışan işveren ülkemize hayırlı olsun. Çalışanlarımızı fiyat artışı karşısında edirmeme kararlılığını ortaya koyduk. Elbette çalışanlarımız fazlasını hak ediyor. Çalışan olmadan işveren olmaz. İşveren olmadan çalışan olmaz. Vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Bu özlemi de hayata geçiriyoruz. Yılbaşı itibariyle gelir vergisi ve damga vergisini asgari ücretten kaldırıyoruz. 450 TL'lik yüksek işveren kesimini, kurtarmış oluyoruz."

ÇALIŞMA BAKANINDAN AÇIKLAMA

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yaptığı konuşmasında asgari ücret görüşmelerinin tamamlandığını ifade ederek sendikalara teşekkür etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@