Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Destek Paketlerini Açıkladı! 3 Ayrı Pakette 60 Milyar TL'lik Destek Dağıtılacak!

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile 3 yeni destek paketini duyurdu. Kredi Garanti Fonu aracılığı ile 60 Milyar TL'lik 3 ayrı kredi desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Destek Paketlerini Açıkladı! 3 Ayrı Pakette 60 Milyar TL'lik Destek Dağıtılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısında alınan kararları millet sesleniş konuşması ile duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan ettiği kararlar arasında ekonomi alanında da kritik yeni bir uygulama bulunuyor. Buna göre Kredi Garanti Fonu aracılığı ile yeni destek paketleri ugyulamaya sokulacak.

VERİLEN DESTEK KREDİLERİNİN TAKİBİNİ MALİYE BAKANLIĞI YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan kullandırılacak olan destek kredilerinin amacına uygun bir şekilde kullanımının gerçekleştiğine dair hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından takip çalışması yapılacağını açıkladı. Daha önce kullandırılan destek kredilerinin çok büyük bir kısmı amacı dışında işlem görmüş ve döviz ile altın yatırımına dönüşmüştü. Şu anda alınacak tedbirlerle bu yeni destek kredilerinin bu şekilde değerlendirilmesinin önüne geçilecek.

YENİ BİR EKONOMİ İKLİMİ İÇİN DESTEK KREDİLERİ VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan kredi destek paketleri ile alakalı olarak yaptığı değerlendirmede, "Bizim amacımız tedarik zincirinde süreklilik sağlamak, yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve cari fazla ile desteklenen bir ekonomi iklimi meydana getirmektedir. Bu kapsamda sağlayacağımız kredi imkanlarının amacına uygun bir şekilde kullanımına hem bankalarımızın hem de firmalarımızın özen göstereceğine inanıyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı zaten fatura ve sözleşme belgeleri takibi ile süreci denetleyecektir." ifadelerini kullandı.

AÇIKLANAN YENİ DESTEK PAKETLERİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan üç yeni destek paketinin uygulamaya alınacağını duyurdu. Bu paketlerin ilki İşletme Harcamalarında Kartlı Ödeme Desteği olacak. Bu şekilde KOBİ ve KOBİ dışı tüm firmaların finansmana erişimleri sağlanacak.

Açıklanan bir diğer destek paketi ise Yatırım Destek paketi oldu. Bu paket kapsamında Kalkınma planlarındaki öncelikli setörlerden başlayarak katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yönelik faaliyette bulunan firmalar destek kredisi ile teşvik edilecek.

Son açıklanan destek paketi ise İhracat Destek Paketi oldu. İhracat potansiyeli taşıyan ve döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan KOBİ'ler bu destek kredisini alıp işlerini geliştirebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek paketleri çerçevesinde sağlanacak destek kredilerinin finansörü Kredi Garanti Fonu olacak. Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan krediler bankalar aracılığı ile verilecek. Bu krediler kapsamında piyasaya 60 Milyar TL'lik bir destek devlet tarafından sağlanmış olacak.