Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 1 Milyonuncu TOKİ Konutu Teslim Töreninde 100 Bin Konut Projesi Ve Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyonuncu TOKİ konutunun anahtar teslim törenine katıldı. Ankara Sincan'da gerçekleşen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ'nin Türkiye'de imar faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 

TOKİ 07.07.2021 - 19:24 07.07.2021 - 19:24 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye'de inşa edilen 1 milyonuncu konutun anahtar teslim töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılarak bir konuşma yaptı.

TOKİ 1 MİLYONUNCU KONUT ANAHTAR TESLİM TÖRENİ

Türkiye'nin dört bir tarafından tamamlanan TOKİ konut prokelerinin açılışlarını yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kocaeli'den Kars'a kadar ülkemizin dört bir yanında tamamlanan konutlarımız için resmi açılış yapıyoruz. Bugün TOKİ tarafından in şa edilen ve tamamlanan 1 milyonuncu konu da sahibine teslim edeceğiz.

Mimarından işçisine kadar TOKİ'nin konut projelerinde görev alan herkese teşekkür ediyorum. Ülkemize muhteşem eserler kazandırıldı. Bu konutlarda oturacak olan tüm kardeşlerimize Allah huzurla, mutlulukla yaşamayı nasip etsin.” dedi.

Türkiye'de yanlış bir yapılaşmanın olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Köyden kente göçlerin başladığı 1950'li yıllardan sonra şehirlerimiz çirkin bir yapılaşmaya maruz kalmıştır. Burada suçlu olan köylerinden gelip oralarda ev yaptıran vatandaşlarımız değildir. Gelişmeleri öngörecek vizyona sahip olmayan ve gerekli altyapıları kurup destek vermeyen devrin yöneticileridir.” ifadelerini kullandı.

TURGUT ÖZAL'IN KURDUĞU TOKİ'Yİ CANLANDIRDIK

Turgut Özal tarafından kurulan TOKİ'ye farklı misyonlar yüklediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Rahmetli Turgut Özel tarafından TOKİ kurulmuştu ama bugünkü kadar aktif bir kurum değildi. Biz göreve geldikten hemen sonra TOKİ'yi yeniden canlandırdık. İBB Başkanlığı dönemimden itibaren imar faaliyetlerine kafa yormuştuk.

O dönem İstanbul'un her iki yakasına örnek şehirler kurmak için projeler yaptık. Türkiye'de 1964 ile 1979 yılları arasında 250 bin binada 878 bin konut, 1980 ile 2002 yılları arasında 1 milyon 65 bin binada 4 milyon konut, 2003 ile 2019 yılları arasında 1 milyon 173 bin binada 11 milyon 320 bin konut inşa edildi.Türkiye'nin konut sorununun çözümüne bizim dönemimizde neşter vuruldu.” şeklinde konuştu.

İnşa faaliyetleri için Türkiye'nin yeni hedeflerini de açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'de acil olarak dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut bulunuyor. Bunların 300 bin adetinin dönüşümü Çevre ve Şehirclik Bakanlığımız tarafından dönüştürülmektedir. 

2023 yılına kadar da yeni bir hedefimiz var. 81 ilde toplam 340 millet bahçemizi milletimizin kullanımına uygun bir şekilde hizmete açacağız. Bizler TOKi eliyle beton duvarlar inşa etmiyoruz. Milletimizin aileleriyle huzur içerisinde yaşayacakları yuvalar yapıyoruz.” dedi. 

100 BİN KONUT PROJESİNDE 12 BİN KONUT TAMAMLANDI

TOKİ'nin 100 Bin konut projesi hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TOKİ projelerimizden birisi de 100 Bin konuıt projesiydi. Bu konuda da önemli gelişmeler var. Bu 100 Bin konut projesindeki 12 bin konutun inşası tamamlanmış ve sahiplerine teslim edilmiştir.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmanın ardından video konferans yolu ile yapılan bağlantılar ile Türkiye'nin farklı illerindeki TOKİ prokelerinde konutları sahiplerine teslim etti. 1 milyonuncu konutun sahibine de anahtarı teslim edildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@