Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afgan Göçmen Açıklaması: Yoğun Bir Göç Dalgası İle Karşı Karşıyayız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yaparak Türkiye'nin İran üzerinden yoğun bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afgan Göçmen Açıklaması: Yoğun Bir Göç Dalgası İle Karşı Karşıyayız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan ve Afgan göçmen olayına ilişkin kritik bir açıklamada bulundu. Türkiye'nin İran üzerinden yoğun bir Afgan göçmen dalgasına maruz kaldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'ın istikrarlı bir ortama kavuşabilmesi için yoğun bir gayret göstermeye devam edeceklerini ifade etti.

YOĞUN BİR AFGAN GÖÇMEN DALGASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Yoğun Afgan göçmen dalgasına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak son günlerde İran üzerinden gittikçe yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız. Bölgenin ve en başta da Afganistan'ın hiç vakit kaybetmeden istikrara kavuşturulması amacıyla yapılması gereken tüm çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

Pakistan ile savuınma sanayi konusundaki ilişkilere de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pakistan ile ortak bir gündem belirlemenin gayrindeyiz. Savunma sanayisindeki işbirliğimizi çok daha ileriye taşıma amacındayız. Pakistan ile çok güçlü siyasi ilişkilerimiz var. Savunma sanayisindeki ilişkilerimizin ticarete de yansımasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

AFGANİSTAN'DA İSTİKRAR İÇİN PAKİSTAN'A ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Afganistan'daki olaylara da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan'a barış ve istikrar gelmesi için Pakistan'a da önemli görevler düşüyor. Biliyorsunuz ki son günlerde Türkiye'ye İran üzerinden çok yoğun bir Afgan göçmen dalgası geliyor. Bölge hızlı bir şekilde istikrar ve güven ortamına kavuşturulmalı. Bunun için Pakistan ile ilişkilerimizi sıklaştırmalı ve tüm imkanlarımızı seferber etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin savunma sanayisi konusundaki atılımlarına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 19 yılllık Ak Parti iktidarında savunma sanayisi alanında çok önemli atılımlara imza atmış ve bu alandaki tüm projeler devlet tarafından desteklenmiştir. Türkiye terörle mücadeleden sınır ötesi harekatlarsa kadar açık ve gizli ambargolarla karşılaşmıştır.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacı için üretilmesi planjlanan 10 adet açık deniz hareket ve karakol gemisinin ilk sac kesimini yapıyoruz. Bu geminin üzerinde bir helikopter ve bir de İHA yer alacak. 21 gün boyunca deniz üzerinde kesintisiz olarak görev yapabilecek bu gemi Türkiye'nin denizdeki hakimiyetini ödemli derecede arttıracaktır.” dedi.

BATI ÜLKELERİNİN VERMEDİKLERİ SAVUNMA SANAYİSİ ÜRÜNLERİNİN DAHA İYİLERİNİ ÜRETTİK

Türkiye'ye karşı Batı ülkelerinin savunma sanayisi konusundaki tavrını kendilerinin avantaja çevirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı ülkeleri bize savunma sanayisi konusunda zaman zaman güçlükler çıkarttılar. Biz bu güçlükleri ülkemiz lehine avantaja çevirdik. Bize vermedikleri her savunma sanayisi ürünün daha iyisini kendimiz üretmeyi başardık ve üretmeye de devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER