Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çok Önemli Kaçak Yapılar ve Kentsel Dönüşüm Açıklamaları

İstanbul Maltepe'de çöken binada hayatını kaybeden kişi sayısı 17'ye yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan enkaz alanını ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 09.02.2019 - 13:54 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

İstanbul Maltepe'de çöken binada hayatını kaybeden kişi sayısı 17'ye yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan enkaz alanını ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 kişiye mezar olan Kartal'da çöken binanın enkaz kaldırma çalışmalarında denetimde bulundu. Enkaz alanındaki incelemelerinin ardından yaralı olarak kurtarılan kişileri hastanede ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan hastane çıkışı çok önemli açıklamalarda bulundu. Oturulması Riskli Olan Tüm Binaları Kentsel Dönüşüme Alacağız! Hastane çıkışı basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kartal'daki bir binanın çökmesiyle ebediyete uğurladığımız kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum, enkazdan çıkan kardeşlerime Allah'tan şifa diliyorum. Özellikle bu bina yapımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu zemin etütleri ve bunlara dikkat edilmeden yapılan inşaatlarda yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var. Dikey mimarı yatay mimari... Deniz kumu ile kullanılan inşaatlarda, iskan olmadan yapılan yerleşimler, yani ranta yönelik kaçak yapılan binalarda çok ciddi sıkıntılar yaşadık.3 kata müsaade edildiği halde, 8 kat inşaat yapılmış. Şu anda 17 kaybımız var, 14 yaralımız var. Durumlarının iyi olduğunu gördük. 2 tane yoğun bakımda olan kardeşimiz var onları da ziyaret edeceğiz. Ardından cenaze törenine katılacağız. Buralarda yerel yönetimlerin üzerinde çok büyük sorumluluk var.Hep söylediğimiz şeyler var, aman yatay mimariye dikkat edelim, zemin etütleri çok önemli. Bundan sonraki süreçte iktidarımızın kentsel dönüşüm tezine milletçe sahip çıkmamız lazım. Çöken binanın sadece yanındaki değil, civardaki bütün binalar tek tek inceleniyor. Açık söylüyorum net söylüyorum buralarda oturulması uygun değildir kanaati oluştuğunda kentsel dönüşüm uygulanacaktır. Bundan sonra ne biz ağlayalım ne başkası ağlasın" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@