Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekonomi Açıklamaları! Faiz, Enflasyon Ve Asgari Ücret İçin Yeni Değerlendirmeler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrikalı gençlerle bir araya geldiği programda ekonomi üzerine açıklamalarda bulunarak faiz ve enflasyon konularında yeni değerlendirme yaptı.

Finans 19.12.2021 - 17:52 19.12.2021 - 17:52 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrikalı gençlerle bir araya geldiği programda ekonomi alanında önemli açıklamalarda bulundu. Afrika ile sıkı ilişkilerinin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik kurtuluş savaşı verdiğini söyleyerek enflasyon ve faiz açıklamasında bulundu.

SON 50 YILIN EN ÖNEMLİ ASGARİ ÜCRET ARTIŞINI YAPTIK

Türkiye'nin ekonomik kurtuluş savaşını başarılı bir şekilde verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ekonomik kurtuluş savaşını başarılı bir şekilde vermeye devam ediyor. Biz asgari ücret zammı konusunda bir açıklama yaptık. Son 50 yılın en önemli asgari ücret artışını sağladık. Bununla da kalmadık asgari ücretten gelir ve damga vergilerini kaldırdık. Açıkladığımız 4.250 TL asgari ücret iktidarın halkın yanında nasıl olduğunu göstermektedir ve halkımız da bunu anlamaktadır." dedi.

VATANDAŞIMIZI YÜKSEK FAİZE EZDİRMEYECEĞİZ

Faiz konusunda da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir karar daha açıklandı o da faiz kararı oldu. Merkez Bankası faizi 100 baz puan daha düşürdü. Muhalefet ve bazı çevreler bizim bu faizlerdeki kararlılığımızı asla kabullenemiyorlar. Ben bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak faize karşı olduğumu hep söyledim. Neden faize karşı çıkıyoruz. Çünki faiz denen bela zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar. Biz göreve geldiğimizde enflasyonu zirvelerden nasıl tek haneli rakamlara düşürdüysek faizi de düşürüp vatandaşımızı yüksek faize ezdirmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. 

ÖNCE FAİZLER İNECEK ARDINDAN ENFLASYON DÜŞECEK

Enflasyon konusunda da değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyon sadece Türkiye özelinde yaşanan bir ekonomik problem değildir. Pandemi ile beraber tüm dünya yüksek enflasyon ile karşı karşıya kaldı. ABD'de de var Avrupa'da da var yüksek enflasyon. ENflasyonun faizle bir ilişkisi olduğunu söylüyor ve bana ait bir tez üzerinde duruyorum. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Türkiye'de faizciler bunun tersini savunmaya devam ediyorlar. Biz kararşı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Vatandaşımızı önce faize ezdirmeyeceğiz ve ardından da en kısa sürede enflasyon da düşmeye başlayacaktır." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@