Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekonomide Yeni Döneme Geçiş Mesajları! Dolar Kuru, Enflasyon, Yüksek Fiyat Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Enflasyon ve fahiş fiyata karşı yeni bir döneme girdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni hedefleri açıkladı. 

Finans 06.04.2022 - 20:03 06.04.2022 - 20:03 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün AK Parti milletvekilleri ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde ekonomi vardı. Yüksek enflasyon sorununa değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bir döneme geçiş yapıldığını söyledi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EKONOMİ AÇIKLAMALARI!

Türkiye’nin kriz ikliminden ayrıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maaleef Rusya ile Ukrayna savaşından dolayı siyasi, ekonomik ve insani trajediler yaşanıyor. Sağlık hizmetlerinin yanında istihdam, üretim, ihracat gibi alanlarda gösterdiğimiz yüksek performans ile Türkiye’yi küresel kriz ikliminin dışına taşımayı başardık.” dedi. 

TÜRKİYE SÜREÇTEN GÜÇLENEREK ÇIKMIŞTIR

Türkiye’nin kritik süreçten güçlenerek çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelişmiş ülkelerde dahi büyük sarsıntıların yaşandığı bir dönemde Türkiye tüm bu olumsuzluklardan güçlenerek çıkmaktadır ve bu önemli bir başarıdır. Salgın tehdidini büyük ölçüde geride bıraktık. Yakında bu tehdit tüm izleri ile ortadan kalkacaktır.” ifadelerini kullandı. 

DOLAR KURU AÇIKLAMASI

Döviz kurlarına dair de bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz yılın son aylarında döviz kurlarında gerçekçi olmayan yükselişlere maruz kaldık. Aldığımız tedbirlerle 20 Aralık’tan itibaren piyasalar istikrara kavuştu ve döviz kurları da olması gereken yere indi. Bu sıkıntının üstesinden gelmeyi başardık. Küresel emtia fiyatlarının yükselişlerinin ülkemize yansımaları döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle ağır oldu.” şeklinde konuştu. 

YÜKSEK ENFLASYON AÇIKLAMASI

Yüksek enflasyon sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel düzeyde yaşanan her gelişme ülkemizi çok yakından etkiliyor. Bunlara bir de gözlerini para hırsı bürümüş fırsatçılar eklenince milletimiz yüksek fiyatlara maruz kalmaktadır. Bu yüksek fiyatlar ve yüksek enflasyon sadece Türkiye’nin sorunu değildir. Avrupa ülkelerinde tablo bizden oldukça vahimdir. En gelişmiş ülkelerin yöneticileri dahi vatandaşlarının alım güçlerinin düştüğünü söylemektedir. Bunlar bizim milletimize karşı olan sorumluluklarımıza bahane olamaz.” dedi.

EKONOMİDE TERCİH EDİLEN YOLU AÇIKLADI

Türkiye’nin çok kritik bir seçim yaptığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzde iki yol bulunuyordu. Ya ekonomimizi klasik anlamda faiz ve enflasyon sarmalına sokup yatırım ve harcamaları kısarak işsizliği arttıracaktık ya da yeni bir paradigma ortaya koyacaktık. Biz ikinci yolu tercih ettik. Faiz ve enflasyonu bir kenara bırakıp yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ekonomimizi büyütecek yolu seçtik. İnsanlarımızın mevcut işlerinin korunmasını, onun yanında yeni istihdam alanları yaratılmasına öncelik verdik. İhracatımızın rekorlar kırması da doğru hedeflere ilerlediğimizin göstergesidir.” ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE EKONOMİSİ YENİ DÖNEME GEÇİYOR

Türkiye ekonomisinin yeni bir safhaya geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi biz yeni bir safhaya geçiyoruz. Burada ara hedefimiz enflasyonla ve yüksek fiyatlarla mücadele edip gerileyen alım güçlerini eskisinin de üzerine çıkarmaktır. Yılbaşında asgari ücrete yaptığımız zam ile bunu bir nebze gerçekleştirmiştik. Enerji ve gıda ürünlerindeki zamları vatandaşlarımıza geç yansıtmaya çalıştık. Ancak Rusya ile Ukrayna krizi çıkınca farklı gelişmeler meydana geldi.” dedi. 

MİLLETE SABIR TAVSİYESİ

Vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’ın izniyle biz vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek bir yöntemle bu işin altından kalkacağız. Biz milletimizle sabredeceğiz, azmimizi göstereceğiz ve verdiğimiz mücadelenin müspet sonuçlarını mutlaka alacağız. 2023 üzerine ekonomi üzerinden hesap yapıp ülkemizi zayıflatmak isteyenlerin bu hesaplarını bozmak hepimizin namus borcudur.” dedi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@